Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

Ιαπωνία – Νέα Ζηλανδία 79-72: Δεν χόρεψαν «Χάκα» οι αντίπαλοι της Εθνικής στους ομίλους

Η αντίπαλος της Ελλάδας στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ, Νέα Ζηλανδία, ηττήθηκε στο φιλικό που έδωσε με την Ιαπωνία με 79-72.

Στις 25 Αυγούστου ξεκινάει το Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ 2023 και η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει στον όμιλό της τις ΗΠΑ, Ιορδανία και Νέα Ζηλανδία.

Μία εξ’ αυτών, η Νέα Ζηλανδία, έδωσε το πρώτο της φιλικό παιχνίδι ενόψει του τουρνουά κόντρα στην Ιαπωνία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με ευκολία η Νέα Ζηλανδία παίρνοντας μάλιστα και διψήφια διαφορά (17-29).

Στην δεύτερη περίοδο η αντίπαλος της Ελλάδας διατήρησε το προβάδισμα, όμως οι Ιάπωνες «ροκάνισαν» τη διαφορά πλησιάζοντας μόλις στο καλάθι (35-36) και τελικά πέρασαν μπροστά (41-39) πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα, η Ιαπωνία βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ έχοντας γυρίσει «τούμπα» το ματς αδυνατώντας όμως να ξεφύγει από τη Νέα Ζηλανδία που βρισκόταν μία ανάσα πίσω.

Το τελικό σκορ έγραψε 79-72 με τους Ιάπωνες να βάζουν γερά… θεμέλια με την εμφάνισή τους. Οι Νεοζηλανδοί από την άλλη προβλημάτισαν αλλά είναι ακόμα η αρχή.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 41-39, 62-60, 79-72