Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι

Όπως στο Τόκιο, έτσι και στο Παρίσι: Πέμπτος ξανά ο Γκολομέεβ! (video)

Στην 5η θέση ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με τον Έλληνα πρωταθλητή να τερματίζει στα 21.59 και να καταλαμβάνει την ίδια θέση, όπως και στο Τόκιο.

Δεν έκανε καλή εκκίνηση και το «πλήρωσε» ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση των 50μ. ελεύθερο στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων

Ανάμεσα στους καλύτερους του κόσμου, ο Κριστιάν Γκολομέεβ. Δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο και να κερδίσει ένα μετάλλιο (21.59).

Ήταν η δεύτερη συμμετοχή του Έλληνα αθλητή σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, μετά τον τελικό στους Ολυμπιακούς στο Τόκιο που πάλι ολοκλήρωσε τη διαδρομή στην 5η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο, με χρόνο 21.25, κατέκτησε ο Αυστραλός Κάμερον Μακεβόι, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Μπέντζαμιν Πράουντ από τη Μεγάλη Βρετανία με χρόνο 21.30.