Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι

«Ελλαδάρα!»: Έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε, 71-77 την Αυστραλία και τώρα... περιμένει! (video)

Κατάθεση ψυχής από την Ελλάδα! Πήρε το do-or-die ματς, επικρατώντας της Αυστραλίας (02/08, 71-77), έστω και χωρίς τη διαφορά που θα της έδινε σίγουρα την πρόκριση! Και τώρα... αγωνία για την 3η θέση!

Η Ελλάδα ήξερε πως υπάρχει ένα τεράστιο «πρέπει», πριν από το ματς απέναντι στην Αυστραλία!

Προηγήθηκε μέχρι και με 19 πόντους, αλλά εν τέλει αρκέστηκε στο 71-77 (02/08) και όχι το +8 που θα της έδινε σίγουρα την πρόκριση.

Πλέον, περιμένει συνδυασμό αποτελεσμάτων για να περάσει στα προημιτελικά, ως 3η καλύτερη. Το ματς που την ενδιαφέρει είναι εκείνο της Σερβίας με το Νότιο Σουδάν (03/08, 22:00), όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλει νίκη των Σέρβων με τουλάχιστον +3.

Τεράστιο ματς από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που σταμάτησε στους 20 πόντους και τον Τόμας Γουόκαπ (18 πόντοι), με τους Μήτογλου και Τολιόπουλο να έχουν από 13.

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε με το πόδι «κολλημένο» στο γκάζι. Στην πρώτη περίοδο, οι Αυστραλοί κατάφεραν να ακολουθήσουν τον έξαλλο ρυθμό του, αλλά στη δεύτερη, παραδόθηκαν!

Από το 24-28, το σκορ εκτοξεύθηκε στο 36-53, φτάνοντας στο +17, με τρεις παίκτες της «γαλανόλευκης» να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων!

Συγκεκριμένα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ οι Γουόκαπ και Μήτογλου, είχαν 13 και 11, αντίστοιχα.

Η διαφορά στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, έφτασε έως το +19, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση των Αυστραλών.

Μείωσαν στους οκτώ, αλλά στο φινάλε της 3ης περιόδου, η Ελλάδα ξαναέφτασε στο +12. Ωστόσο, ροκανίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στη διαφορά του ενός καλαθιού, αλλά το τρίποντο του Τολιόπουλου για το 69-74, έδωσε «ανάσα», με αυτό το +5.

Εν τέλει, το ματς «έκλεισε» στο +6 με το 71-77 να είναι το τελικό σκορ, αφήνοντας την Εθνική Ελλάδας στην... αναμονή, για το αν θα εξασφαλίσει μία θέση στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77