Τα... χρειάστηκε η Γαλατάσαραϊ, τεράστιο διπλό στις καθυστερήσεις η Μπόντο Γκλιμτ!

Η Γαλατάσαραϊ τα βρήκε σκούρα αλλά λύγισε την Έλφσμποργκ με 4-3, την ώρα που η Μπόντο Γκλιμτ έκανε σπουδαίο «διπλό» μέσα στην Πορτογαλία επί της Μπράγκα και απολαμβάνουν την κορυφή της League Phase του Europa League.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Γαλατάσαραϊ κόντρα στην Έλφσμποργκ με τους πρωταθλητές Τουρκίας να επικρατούν με 4-3 των Σουηδών. Η ομάδα του Οκάν Μπορούκ είχε τελειώσει την υπόθεση-νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 3-0 με τα γκολ των Ικάρντι (28'), αυτογκόλ Πέτερσον (39') και του Γιλμάζ στο 44'. Στην επανάληψη οι Σουηδοί μείωσαν σε 3-2 με τους Χουλτ και Μπαϊντού. Ο Αγκούν στο 83' κλείδωσε τη νίκη για την «Τσιμπόμ» πριν η Έλφσμποργκ μειώσει στις καθυστερήσεις.

Την ίδια ώρα, η Μπόντο Γκλιμτ έκανε τεράστιο διπλό μέσα στην Πορτογαλία επί της Μπράγκα και ανέβηκαν στην 1η θέση μαζί με την Γαλατά. Ο Έβγεν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο Νιακατέ ισοφάρισε στο 64'. Ο Νιακατέ όμως στο 67' άφησε την ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ με 10 παίκτες και το πλήρωσε όταν στο 94' η Μπόντο έκανε το 1-2 με τον Νίλσεν για να πάρει μια σπουδαία νίκη.