Ιλσίνιο και Κάλαχερ «μοίρασαν» τους βαθμούς στο Βαγιέκας για Ράγιο και Ατλέτικο! (video)

Ράγιο και Ατλέτικο αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) σε ένα παιχνίδι όμορφο, χωρίς νικητή, με την ομάδα του Τσόλο να είναι αήττητη με ήδη τρεις ισοπαλίες σε έξι αγώνες.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο φιλοξενεί την Ατλέτικο Μαδρίτης στην έκτη αγωνιστική της La Liga και το διακύβευμα της ανόδου τους στην βαθμολογία έμεινε… λειψό, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Η ομάδα του Χάμες ανοίγει το σκορ 10΄ προ της λήξης του πρώτου μέρους με τον Ίσι Παλαθόν, ύστερα από ασίστ του Ράτιου. Νωρίτερα, στο 22’ ο Χουλιάν Άλβαρες είχε ένα σουτ το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και του στέρησε ένα εντυπωσιακό τέρμα. Στο 45’ μετά την αναγκαστική αλλαγή του Αθπιλικουέτα, ο Παλαθόν σουτάρει, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα, όπως ακριβώς συμβαίνει και λίγο αργότερα με τον Σις

Στην επανάληψη το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Τσόλο, Κόνορ Γκάλαχερ, φέρνει άμεσα το ματς στα ίσια (49’) με όμορφο δεξί σουτ στην κάτω δεξιά γωνία, ύστερα από πολύ όμορφη κάθετη του Σόρλοθ, ο οποίος σε άλλη φάση στο 62΄σουτάρει, αλλά η κόντρα αποσοβεί την ανατροπή.

Στο 76΄, τρία λεπτά μετά την είσοδο του Χάμες στον αγώνα, πάλι ο Άλβαρες κάνει ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Μπατάγια πραγματοποιεί επέμβαση παρόμοιας ομορφιάς, όπως και στο 89’ στην τελευταία τελική στο σουτ του Κορέα

Οι ενδεκάδες:

Ράγιο Βαγιεκάνο: Μπατάγια, Τσαβαρία, Σις, Αντρέι, Ίσι (84΄ Σέρχι Γκουαρδιόλα), Ντέκα (73’ Χάμες), Μουμίν, Ουνάι Λοπες (65΄ Όσκαρ Βαλεντίν), Ντε Φρούτος (84΄ Μπαγιού), Εμπάρμπα (65΄ Καμέγιο), Λεχέουνε

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Αθπιλικουέτα (45΄ Χοσέ Χιμένεθ), Μολίνα, Βίτσελ, Ρεινίλντο, Γκάλαχερ, Κόκε, Λίνο (45΄Λίνο), Γιορέντε (45΄ Αντουάν Γκριζμάν), Σόρλοθ (86’ Τζουλιάνο Σιμεόνε), Χουλιάν Άλβαρες