«Βαριά» ήττα της Κύπρου: Έχασε (0-4) από το Κόσοβο στη δεύτερη αγωνιστική του Nations League!

Δύσκολη βραδιά για την Κύπρο που ηττήθηκε από το Κόσοβο (0-4) στη δεύτερη αγωνιστική του Nations League.

Το εντυπωσιακό πρώτο ματς της Κύπρου στο Nations League και η νίκη επί της Λιθουανίας με 1-0, δε θύμιζε σε τίποτα τη δεύτερη αγωνιστική με αντίπαλο το Κόσοβο. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν τέσσερα τέρματα, από δύο σε κάθε ημίχρονο, χωρίς να καταφέρουν να… ανησυχήσουν ουσιαστικά την ομάδα του Φράνκο. Έτσι, ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση για την ώρα, συγκεντρώνοντας τέσσερις βαθμούς στον όμιλο.

Παρά την καλή εμφάνιση της εθνικής ομάδας της Κύπρου στο πρώτο ημίχρονο, τα δύο γκολ που δέχτηκε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση (9΄και 21΄), επηρέασαν αρκετά την ψυχολογία των παικτών.

Το 1-0 έκανε ο Μουρίκι με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα του λίγο αργότερα πετυχαίνοντας με κεφαλιά τη μπάλα από σέντρα του Ρουντάνι.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να βρουν τους ρυθμούς τους, με αποτέλεσμα να δεχτούν άλλα δύο γκολ (48΄και 55΄) που… σφράγισαν τη νίκη για το Κόσοβο.

Επόμενη αναμέτρηση των Κυπρίων, στις 12/10 στο γήπεδο της Λάρνακας με αντίπαλο τη Ρουμανία.