Βοϊβοντίνα-Άγιαξ 1-3: Ο «Αίαντας» θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League!

Μπορεί το έργο του Άγιαξ να μην ήταν εύκολο στην αρχή, αλλά κατάφερε και πήρε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League κόντρα στην Βοϊβοντίνα με 3-1, όπου θα αποτελέσει τον αντίπαλο του Παναθηναϊκού μετά και τη δική του πρόκριση επί της Μπότεφ Πλόβντιβ.

Ο Άγιαξ είναι ο επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο ευρωπαϊκό ταξίδι του για τη φετινή σεζόν.

Οι Ολλανδοί ταξίδεψαν στη Σερβία, έχοντας το πλεονέκτημα του 1-0 στο Άμστερνταμ. Μπορεί η Βοϊβοντίνα να αποδείχτηκε δύσκολο εμπόδιο, ωστόσο ο «Αίαντας» το υπερπήδησε και βρέθηκε στην επόμενη προκριματική φάση του Europa League.

Όσον αφορά το ματς, το σκορ άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο ο Σούταλο για τον Άγιαξ στο 53’, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα η Βοϊβοντίνα ισοφάρισε χάρη στον… Σούταλο ο οποίος βρήκε δίχτυα και πάλι, αλλά αυτή τη φορά της ομάδας του.

Στο 87’ ο Χάτο και στο 90+2’ με τον Τραορέ, σφράγισαν την πρόκριση της ομάδας τους, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.