Ο Άγιαξ χρειάστηκε την… κανονιά του Φαν Ντε Μπόμεν για να «λυγίσει» τη Βοϊβοντίνα στο φινάλε (1-0)

Αν και φαβορί ο Άγιαξ δεν επιβεβαίωσε αυτόν τον τίτλο, απέναντι στη Βοϊβοντίνα που τον κοίταξε στα… μάτια, καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο «Αίαντας» τελικά πήρε το προβάδισμα πρόκρισης, χάρη στο γκολ του Φαν Ντε Μπόμεν, στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού (25/07, 1-0).

Σε περίπτωση που ο Παναθηναϊκός περάσει το «εμπόδιο» της Μπότεφ Πλόβντιβ, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Άγιαξ – Βοϊβοντίνα, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο «Αίαντας» υποδέχθηκε τους Σέρβους στην Γιόχαν Κρόιφ Αρένα και τα βρήκε… σκούρα.

Η Βοϊβοντίνα «πάλεψε» μέχρι τελικής πτώσης, αλλά μία αδράνεια στο κέντρο της άμυνας της, επέτρεψε στον Φαν Ντε Μπόμεν να πηδήξει ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά να κάνει το 1-0 για την ομάδα του, στο 86ο λεπτό του παιχνιδιού.

Έτσι ο Άγιαξ παίρνει το «ισχνό» προβάδισμα, για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.