Φιλική ήττα για τον «μαχητικό» Άρη που κόντραρε την Άλκμααρ

Ήττα για τον Άρη στο πρώτο του φιλικό για την καλοκαιρινή του προετοιμασία κόντρα στην Άλκμααρ (24/7, 2-1), ένα «ζέσταμα» για τη σεζόν που ξεκινάει σε λιγότερο από ένα μήνα.

Ο Άρης ταξίδεψε στην Ολλανδία για να αντιμετωπίσει την Άλκμααρ, για το πρώτο του φιλικό παιχνίδι στην καλοκαιρινή του προετοιμασία. Το σύνολο του Άκη Μάντζιου στάθηκε επάξια απέναντι στην ολλανδική ομάδα και παρά την ήττα, άφησε πολλές υποσχέσεις για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Άρη, αφού στο 5΄ έχασε πέναλτι ο Σαμόρα.

Στο 12΄και το 14΄, Φετφατζίδης και Σαμόρα έχασαν από μία ευκαιρία ο καθένας αντίστοιχα, με τον Βέρχουλστ να αποκρούει.

Το 1-0 έγινε στο 21΄ με την Άλκμααρ να σκοράρει, με τον Μπουρμέστερ να βρίσκεται μόνος στην μεγάλη περιοχή, νικώντας τον Κουέστα.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μοντόγια έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή δίνοντας πάσα στον Σαμόρα που ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Άρη στο 29’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν φάσεις, αλλά να κάνουν απλή κυκλοφορία της μπάλας.

Στο 67’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ για την Άλκμααρ με τον Μπάζοερ, γίνεται το 2-1 με κεφαλιά από τον Πενέτρα.

Η μοναδική καλή ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 71’, όταν ο Βιρτζίνια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση παίρνοντας μια κεφαλιά στην μεγάλη περιοχή.

Το παιχνίδι φάνηκε να ανεβάζει ρυθμούς με την είσοδο του Μορόν στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος στο 86΄ έκανε ένα σουτ προς την εστία καταλήγοντας ελάχιστα άουτ.

Η υποτονική Άλκμααρ του δευτέρου ημιχρόνου πήγε να αιφνιδιάσει στο 89', αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε εκτός γηπέδου.