Ο Βινίσιους επανέφερε τη Βραζιλία στις… εργοστασιακές ρυθμίσεις (4-1), «διαλύοντας» την Παραγουάη! (video)

Με «σούπερ» Βινίσιους, η Βραζιλία άφησε πίσω της την «αρνητική» πρεμιέρα με την Κόστα Ρίκα (25/06, 0-0) και επανήλθε στα μεγάλα αποτελέσματα. Η Παραγουάη ένιωσε την… οργή της «Σελεσάο» και δέχθηκε μία βαριά ήττα (29/06, 4-1).

Μπορεί το ξεκίνημα της Βραζιλίας στο φετινό Copa America, να ήταν νωθρό, πλέον όμως η «σελεσάο» δείχνει πως είναι ξανά έτοιμη να διεκδικήσει άλλον έναν τίτλο.

Στη 2η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, Βραζιλία και Παραγουάη ήρθαν αντιμέτωπες, με τον Βινίσιους να… οργιάζει.

Ο μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης, άνοιξε το σκορ στο 35’, μετά από μία υπέροχη πάσα του Πακετά, που «εξιλεώθηκε» για το χαμένο του πέναλτι στο 30ο λεπτό.

Ο Σάβιο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας στο 43ο λεπτό.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Βινίσιους ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αλντερέτε μείωσε το σκορ, για χάρη της Παραγουάης, μέχρι ο Πακετά, να διαμορφώσει το τελικό 4-1, από το σημείο του πέναλτι στο 65ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κολομβία με «τριάρα» απέναντι στη Κόστα Ρίκα, «κλείδωσε» από τώρα την συμμετοχή της στη φάση των «8».

Ο Ντίαζ άνοιξε τον «χορό» των γκολ, με πέναλτι στο 31ο λεπτό.

Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι Σάντσες (59’) και Κόρδοβα (62’) τελείωσαν την υπόθεση νίκη.