Αταλάντα – Φιορεντίνα 2-3: Συνήλθε από την ήττα με τον Ολυμπιακό, «κλείνοντας» τη σεζόν με νίκη! (video)

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη Serie A, η Φιορεντίνα τελείωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις με νίκη, επικρατώντας με 3-2 της Αταλάντα, μερικές ημέρες μετά τον χαμένο τελικό με τον Ολυμπιακό.

Με νίκη ολοκληρώθηκε η σεζόν για την ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο, μετά τη νίκη της Φιορεντίνα στην έδρα της κυπελλούχου του Europa League, Αταλάντα (02/06, 2-3).

Η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ με τον Μπελότι στο 6’, με την Αταλάντα να ισοφαρίζει λίγο αργότερα χάρη στο γκολ του Λούκμαν.

Στο 19’, οι «βιόλα» πήραν ξανά προβάδισμα με τον Γκονσάλες, προτού οι «μπεργκαμάσκι» βρουν ξανά απάντηση, μόλις τρία λεπτά μετά με «γκολάρα» του Σκαλβίνι.

Η ομάδα του Ιταλιάνο βρήκε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπελότι να χρίζεται ξανά σκόρερ.

Η Αταλάντα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει παρά τις ευκαιρίες που είχε και έτσι τερμάτισε 4η με 69 βαθμούς, ενώ η Φιορεντίνα παρέμεινε στην 8η θέση φτάνοντας τους 60 βαθμούς.