Κόσμος και ομάδα έγιναν… ένα: Η Ζανκτ Πάουλι του Σάλιακα θα αγωνιστεί στη Bundesliga μετά από 13 χρόνια

Η Ζανκτ Πάουλι επικράτησε 3-1 της Όσναμπρικ και «κλείδωσε» την άνοδο της στη μεγάλη κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου, μετά από μία απουσία 11 χρόνων.

Ημέρα γιορτής για τη Ζανκτ Πάουλι. Η ομάδα του Μανώλη Σάλιακα πήρε τους τρεις βαθμούς που χρειαζόταν απέναντι στην Όσναμπρικ (3-1, 12/05) και πήρε οριστικά την άνοδο στα μεγάλα «σαλόνια» του γερμανικού ποδοσφαίρου.

Η Ζανκτ Πάουλι απουσίαζε από την Bundesliga από το 2011 και πλέον με τον Σάλιακα βασικό μέλος του ρόστερ της, επιστρέφει εκεί όπου ανήκει.

Ο Αφολάγιαν στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον ίδιο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 58ο λεπτό. Στο 68΄ο Αρτέλ πρόσθεσε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στο τελικό 3-1 χάρη σε γκολ του Κελ στις καθυστερήσεις.

Με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, οι οπαδοί από τις κερκίδες ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς και στη συνέχεια έκαναν «ντου» στον αγωνιστικό χώρο.