Νάπολι – Ρόμα 2-2: Ηρωικός Έιμπραχαμ κρατά ζωντανούς τους «λύκους» στη… μάχη για το Champions League (video)

Νάπολι και Ρόμα έμειναν ισόπαλες στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα (28/04, 2-2) με τον Έιμπραχαμ να σώζει στο φινάλε τον βαθμό για τους «λύκους».

Η Νάπολι φιλοξένησε την Ρόμα για την 34η αγωνιστική της Serie A, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Ο Έιμπραχαμ εξελίχθηκε σε «χρυσή» αλλαγή για τον Ντε Ρόσι, με τον Άγγλο να ισοφαρίζει στα τελευταία λεπτά (28/04, 2-2).

Η Αταλάντα βρίσκεται πλέον στο -2 από τους «λύκους» κυνηγώντας το τελευταίο εισιτήριο για το Champions League, αν και έχει παιχνίδι λιγότερο.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση της αναμέτρησης ανήκει στους γηπεδούχους και τον Ανγκισά. Ο Καμερουνέζος χαφ μπήκε με αξιώσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή στο 36ο λεπτό, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε απευθείας άουτ.

Ο Κβαρατσχέλια δοκίμασε έναν «κεραυνό» από μακρινή απόσταση, με τον Σβίλαρ να αντιδράει υποδειγματικά, με μία εξαιρετική απόκρουση.

Η Ρόμα όμως κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 59’, με τον Ντιμπάλα να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να κάνει το 1-0.

Με ένα σουτ από τις παρυφές τις περιοχής, ο Ολιβέιρα νίκησε με αρκετή δόση τύχης τον Σβίλαρ και ισοφάρισε σε 1-1, στο 65ο λεπτό.

Η ολική ανατροπή πραγματοποιήθηκε από το σημείο του πέναλτι. Ο Οσίμεν ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε για το 2-1 στο 84ο λεπτό.

Σε μία εκτέλεση κόρνερ στο 88ο λεπτό ο Εντικά πήρε την πρώτη κεφαλιά και ως «τρέιλερ» ο Έιμπραχαμ ισοφάρισε σε 2-2.

Νάπολι (Φ. Καλτσόνα): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζεζούς, Ολιβέρα, Ζαμπό Ανγκισά, Λόμποτκα, Καζίστ, Πολιτάνο, Όσιμεν, Κβαρατσχέλια

Ρόμα (Ν. Ντε Ρόσι): Σβίλαρ, Κρίστενσεν, Μαντσίνι, Εντικά, Σπινατσόλα, Μπόβε, Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Ντιμπάλα, Αζμούν, Ελ Σαραουί