Ελσίνκι – Αμπερντίν 2-2: Οι Σκωτσέζοι και το... χιόνι χάλασαν τα σχέδια της οικοδέσποινας

Πολυαναμενόμενη η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, όμως εξίσου σημαντικός ο αγώνας της Ελσίνκι με την Αμπερντίν την Πέμπτη (30/11, 19:45) εν όψει της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League. Ανατρεπτικό ματς, το οποίο, μετά από πολύ ένταση και... μπόλικο χιόνι, έληξε ισόπαλο (2-2).

Η Ελσίνκι φιλοξένησε την Αμπερντίν την Πέμπτη (30/11) στην «Μπολτ Αρένα», με τις δύο ομάδες να κυνηγούν την πρώτη τους νίκη. Όχι πως έχουν πολλές ελπίδες πρόκρισης, όμως κάθε πόντος μετράει. Οι αντίξοες καιρικές συνθήκες σίγουρα δεν ευνοήσαν κανέναν.

Η οικοδέσποινα άνοιξε από νωρίς το σκορ με τον Μπαντέ στο 16’ να βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και να... αρπάζει την ευκαιρία. Ο Χοστίκα ήρθε για να μεγαλώσει το προβάδισμα της ομάδας, κυνηγώντας μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά και νικώντας τελικά τον τερματοφύλακα στο 33’.

Η Αμπερντίν επιφύλασσε μια... έκπληξη πριν την λήξη του ημιχρόνου, με τον ΜακΝτόναλντ να διασπά την αντίπαλη άμυνα και να εκτελεί ένα πετυχημένο σουτ λίγο πιο έξω από την περιοχή στο 41’.

Μοιραία η εξέλιξη του αγώνα για την Ελσίνκι, αφού οι φιλοξενούμενοι φόρτσαραν στο 2ο ημίχρονο με τον Ντουκ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα μέσω κεφαλιάς στο 56’.

Το χιόνι δεν έλεγε να σταματήσει με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά ο αγώνας και να αναλάβει εκχιονιστικό. Το ματς συνεχίστηκε κανονικά, όμως και οι δύο ομάδες συνεχίζουν χωρίς νίκη (2-2).

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των αγώνων (15:00, 17:30 και 19:45):

Μπρέινταμπλικ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-2 (61’ Εϊγιόλφσον – 35’ Μπίτον, 82’ Ζαχαβί)

Αστάνα – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-2 (48’ Βίντοβιτς, 79’ Κανέκο)

Αλκμάαρ – Ζρινιέσκι 1-0 (59’ Παυλίδης)

Γάνδη – Ζόρια Λουχάνσκ 4-1 (20’ Φοφανά, 49’ Μπατάγκοφ αυτ., 55’ Όρμπαν, 75’ Γκάντελμαν – 83’ Ναγκνόινι)

Ελσίνκι – Αμπερντίν 2-2 (16’ Μπαντέ, 33’ Χοστίκα – 41’ ΜακΝτόναλντ, 56’ Ντουκ)

Κλάκσβικ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-2 (17’ Μίκελσεν – 24’ Κούτσκα, 62’ Κούτσκα)

Μπάλκανι – Βικτόρια Πλζεν 0-1 (81’ Σουλτς)

Μπεσίκτας – Μπριζ 0-5 (4’ Νίλσεν, 14’ Τιάγκο, 46’ Τιάγκο, 51’ Ονιεντίκα, 69’ Όλσεν)

Μπόντο – Λουγκάνο 5-2 (40’ Πελεγκρίνο, 52’ Φετ, 66’ Μπεργκ, 79’ Πελεγκρίνο, 89’ Καπσκάρμο – 69’ Σέλαρ, 86’ Μπάμπιτς)

Ολίμπια Λιουμπλιάνα – Λιλ 0-2 (15’ Καμπέγια, 75’ Γιαζίτσι)