Η Άιντραχτ «διέλυσε» την Ελσίνκι, παραμένοντας στο... κυνήγι του ΠΑΟΚ!

Οι «αετοί» πετάνε όλο και πιο ψηλά και... κοντοζυγώνουν τον ΠΑΟΚ. Το ματς είχε τελειώσει ήδη από το πρώτο ημίχρονο και το τελικό 6-0 (26/10) δικαίωσε τον Τοπμέλερ.

Η πόλη της Φρανκφούρτης την Πέμπτη (26/10) είχε κάθε λόγο να γιορτάζει μετά την «βροχή» από γκολ κόντρα στην Ελσίνκι στους ομίλους του Europa League και πλησίασε απειλητικά τον ΠΑΟΚ.

To 6-0 «γκρέμισε» τις ελπίδες της Ελσίνκι και ανέβασε... στα ουράνια την Άιντραχτ, ενώ ο ΠΑΟΚ συνειδητοποιεί την απειλή που τον περιτριγυρίζει.

Η γερμανική ομάδα έδωσε το «παρών» από νωρίς με το εύστοχο πέναλτι του Εμπιμπέ στο 12’, ενώ ο Κοχ στο 27’ σημείωσε το δεύτερο γκολ με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι. Ελάχιστα λεπτά αργότερα, στο 31’ ο Μάρμους μεγάλωσε το προβάδισμα και λίγο πριν ο διαιτητής σφυρίξει το ημίχρονο, ο Τούτα με κεφαλιά σημείωσε το 4-0.

Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει, αλλά για να... επισημοποιηθεί, ο Σκιρί βρήκε στόχο στο 55’, ενώ ο Εμπιμπέ «σφράγισε» το τελικό 6-0. Εμφανείς πρωταγωνιστές οι Εμπιμπέ (2 γκολ, 1 ασίστ) και Σαϊμπί (2 ασίστ).

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων της Πέμπτης (26/10) στο Europa Conference League:

Αλκμάαρ – Άστον Βίλα 1-4 (65’ Σαντίκ – 13’ Μπέιλι, 23’ Τίλεμανς, 51’ Γουάτκινς, 56’ ΜακΓκιν)

Γάνδη – Μπρέινταμπλικ 5-0 (10’ Γκάντελμαν, 15’ Κάιπερς, 19’ Κάιπερς, 43’ Τισουνταλί, 69’ Όρμπαν)

Κλάκσβικ – Ολίμπια Λιουμπλιάνα 3-0 (30’ Γιόενσεν, 44’ Κλέτσκαρντ, 54’ Αντρέσεν)

Λιλ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-1 (68’ Γιαζίτσι, 82’ Καμπελά – 23’ Τσάβριτς)

Λουγκάνο – Μπριζ 1-3 (74’ Βλάντι – 15’ Μπαλάντα, 50’ Σκόου Όλσεν, 87’ Βανάκεν)

Μπάλκανι – Αστάνα 1-2 (8’ Κουτς – 7’ Χοβχανισιάν, 23’ Μπεϊσεμπέκοφ)

Φενερμπαχτσέ – Λουντογκόρετς 3-1 (42’ Μπατσουαγί, 52’ Ζάιτς, 93’ Ζάιτς – 65’ Μπεκάο (αυτογκόλ))

Αμπερντίν – ΠΑΟΚ 2-3 (50’ Μιόβσκι, 58’ Πολβάρα – 73’ Ντεσποντόβ, 84’ Βιερίνια, 96’ Σβαμπ)

Γκενκ – Φερεντσβάρος 0-0

Ζρινιέσκι – Λέγκια Βαρσοβίας 1-2 (30’ Μπίλμπια – 32’ Γιακόβλιεβιτς (αυτογκόλ), 62’ Κράμερ)

Μπόντο – Μπεσίκτας 3-1 (29’ Γκρόνμπεγκ, 58’ Μουμπανιά, 87’ Σάλτνες – 91’ Μο)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Βικτόρια Πλζεν 0-1 (69’ Χορί)

Σπάρτακ Τρνάβα – Νόρντζελαντ 0-2 (36’ Γιένσεν-Αμπιού, 48’ Ράζμουσεν)

Φιορεντίνα – Τσουκαρίτσκι 6-0 (6’ Μπελτράν, 10’ Μπελτράν, 29’ Ικονέ, 65’ Σοτίλ, 73’ Μαρτίνεζ, 83’ Λόπεζ)