Φινλανδία – Καζακστάν 1-2: Με «ανατροπάρα» κρατάει στο… περίμενε την Εθνική Ελλάδος

Φινλανδία – Καζακστάν 1-2: Με «ανατροπάρα»  κρατάει στο… περίμενε την Εθνική Ελλάδος

Το Καζακστάν έφυγε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Φινλανδίας και μάλιστα με ανατροπή (2-1), διατηρώντας ελπίδες για την πρόκριση στο EURO 2024 αφήνοντας σε αναμονή την Εθνική.

Το Καζακστάν θα παλέψει μέχρι τέλους για την πρόκριση του στην τελική φάση του EURO 2024. Στην Φινλανδία πήρε το τρίποντο και με ανατροπή, διατηρεί ακόμα τις όποιες ελπίδες έχει για ένα απευθείας εισιτήριο, με προορισμό την Γερμανία.

Εικόνα

Ο Τέιλορ έδωσε το προβάδισμα στους Φινλανδούς με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 28’.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Στην επανέναρξη όμως τα πράγματα ήταν… διαφορετικά.

Ο Ζαϊνουτντίνοβ ισοφάρισε στο 77’ με εκτέλεση πέναλτι και ο ίδιος παίκτης στο 89ο λεπτό έγινε ο «ήρωας» της αναμέτρησης ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Η νίκη αυτή επηρεάζει και την Ελλάδα, καθώς αν το Καζακστάν πάρει την απευθείας πρόκριση στα γήπεδα της Γερμανίας, την θέση του στα play off θα πάρει το Λουξεμβούργο ή το Αζερμπαϊτζάν.