Προκριματικά EURO 2024, 3ος όμιλος: Πήρε το ντέρμπι η Ιταλία, ισοβαθμία στους… επτά για τρεις ομάδες!

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Ιταλία επί της Ουκρανίας, στον 3ο όμιλο των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (2-1), για να ανέβει στην 2η θέση και να ξεπεράσει την αντίπαλό της, με τη διαφορά τερμάτων στην βαθμολογία. Τρομερά πράγματα στην κατάταξη, τρεις ομάδες ισόβαθμες!

Πειστική και ώριμη εμφάνιση από την Ιταλία και μεγάλη νίκη απέναντι στην Ουκρανία, στην 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με 2-1.

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» δυσκολεύτηκε αρκετά και παρότι ο Φρατέζι της έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στο ξεκίνημα, δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ και με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Ο Γιαρμολένκο έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους στο ματς στο 41ο λεπτό, αλλά η Ιταλία φρόντισε να αναδείξει την εξαιρετική της ανασταλτική λειτουργία στην επανάληψη. Δεν επέτρεψε στους Ουκρανούς να προβούν ούτε καν σε εντός εστίας τελική προσπάθεια, έφτασε μέχρι και στο 60% κατοχής της μπάλας και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, που την ανεβάζει στην 2η θέση του γκρουπ, πίσω από την Αγγλία.

Την ίδια ώρα, η Βόρεια Μακεδονία έφτασε επίσης τους επτά βαθμούς, επικρατώντας με 2-0 της Μάλτας, που είναι «ουραγός». Ελμάς στο 5’ και Μανέβ στο 41’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, με τον «χαμό» στον 3ο όμιλο καλά να κρατεί…