Σουηδία – Αυστραλία 2-0: Ρόλφε και Ασλάνι κατατρόπωσαν τα «καγκουρό» και πήραν την 3η θέση (video)

Η Σουηδία κέρδισε με το… σπαθί της της 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών και με μία καθολική εμφάνιση απέναντι στην Αυστραλία (2-0) και ανέβηκε δίκαια στο… βάθρο.

Η 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών ανήκει δικαιωματικά πλέον στην Σουηδία. Τα κορίτσια από την Σκανδιναβία δεν άφησαν περιθώρια στα «καγκουρό» και με ένα… χτύπημα σε κάθε ημίχρονο από τις Ρόλφε και Ασλάνι έκαναν με άνεση το 2-0. Για 4η φορά στην ιστορία της η Σουηδία κατακτά την 3η θέση στην διοργάνωση.

Στο 26ο λεπτό η Σουηδία προειδοποίησε πρώτη με την κεφαλιά της Ρόλφε να «τραντάζει» το οριζόντιο δοκάρι της Αυστραλίας.

Οι Σκανδιναβές κατάφεραν να πάρουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, καθώς στο 30ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι της Ρόλφε για το 1-0.

Στο 62ο λεπτό η νίκη ήρθε ακόμη πιο κοντά όταν η Ασλάνι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την μπαλιά της Μπλακστένιους διαμορφώνοντας και το τελικό 2-0.