Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: «Πέταξαν» για τα ημιτελικά Ισπανία και Σουηδία! (video)

Η Σουηδία «λύγισε» την Ιαπωνία (11/08, 2-1) μετά από μεγάλη μάχη, ενώ η Ισπανία χρειάστηκε το έξτρα μισάωρο της παράτασης, για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

«Κλείδωσε» ο πρώτος ημιτελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Η Σουηδία ξεπέρασε το εμπόδιο της Ιαπωνίας, επικρατώντας με σκορ 2-1 (11/08), ενώ η Ισπανία κέρδισε με το ίδιο σκορ την Ολλανδία, αλλά χρειάστηκε το γκολ της Παραγιούελο στο 111ο της παράτασης.

Η Καλντεντέι είχε «ανοίξει» το σκορ με πέναλτι στο 81', για να ισοφαρίσει η Φαν ντερ Γραγκτ στο 90+1' με buzzer beater.

Στο ματς που ακολούθησε, η Σουηδία πήρε προβάδισμα «ασφαλείας» με τα γκολ των Ίλεστεντ (32') και Άνγκενταλ (51' πεν.), αλλά αγχώθηκε στο τελευταίο τέταρτο.

Η Ιαπωνία πίεσε, έχασε πέναλτι στο 76' με την Ουέκι και απλώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 2-1, με τη Χαγιάσι να σκοράρει στο 87ο λεπτό.

Σουηδία και Ισπανία θα συναντηθούν στα ημιτελικά στις 15 Αυγούστου (11:00 ώρα Ελλάδας), ενώ το έτερο ζευγάρι θα προκύψει από τα ματς των Αυστραλία - Γαλλία (12/08, 10:00) και Αγγλία - Κολομβία (12/08, 13:30).