Μουντιάλ Γυναικών: Η Ιαπωνία «ισοπέδωσε» την Ισπανία με 4-0 (video)

Η Ιαπωνία φρόντισε να «καθαρίσει» από το πρώτο μέρος το παιχνίδι κόντρα στην Ισπανία με τις δύο ομάδες να περνάνε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αν και οι Ισπανίδες ξεκίνησαν πιο δυναμικά στον αγώνα, Οι Γιαπωνέζες ήταν εκείνες που σκοράροντας από νωρίς φρόντισαν να τελειώσουν το ματς. Οι αήττητες Ασιάτισσες με γκολ στο 12ο λεπτό από την Χινάτα Μιγιαζάουα άνοιξαν το σκορ, με το δεύτερο τέρμα να έρχεται χάρη σε ένα τρομερό σουτ της Ρίκο Ουέκι στο 29’. Το αποκορύφωμα έγινε στο 40’ πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, όταν η Ουέκι σέρβιρε στην Χινάτα Μιγιαζάουα για το 3-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο δεν υπήρξαν αλλαγές με το τελικό 4-0 να γράφεται από την Μίνα Ταμάκα στο 83’.

Έτσι η Ιαπωνία τερμάτισε πρώτη αήττητη στον όμιλο με την Ισπανία να ακολουθεί στην δεύτερη θέση.