ΑΕ Λεμεσού – Ομόνοια 0-1: Ο Ανσαριφάρντ την «έχρησε» για 16η φορά κυπελλούχο Κύπρου

Στα «πράσινα» βάφτηκε ο τελικός κυπέλλου της Κύπρου με την Ομόνοια να επικρατεί με το «φτωχό» 1-0 της ΑΕ Λεμέσου και με… χρυσό σκόρερ τον Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Κυπελλούχος Κύπρου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε η Ομόνοια νικώντας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης την ΑΕ Λεμεσού  και πανηγύρισε έξαλλα το 16ο κύπελλο στην ιστορία του κλαμπ.

Από νωρίς πήρε «φωτιά» το παιχνίδι καθώς στο 4ο λεπτό ο Φαμπιάνο έκανε εντυπωσιακή απόκρουση στο μακρινό σουτ του Νταβόρ.

Στο 25ο λεπτό Ο Ανσαριφάρντ απείλησε πρώτη φορά για λογαριασμό Ομόνοιας όμως το σουτ του Ιρανού πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 70’ η Λεμεσός επιχείρησε να σκοράρει με τον Τζάλμα αλλά η προσπάθεια του δεν βρήκε στόχο.

Το «χρυσό» γκολ ήρθε από τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Ο επιθετικός της Ομόνοιας πήρε την μπάλα από τον Παπουλή και «εκτέλεσε» ιδανικά για το 1-0.

Στην λήξη του παιχνιδιού οι παίκτες έγιναν ένα κουβάρι και πανηγύρισαν με την ψυχή τους ένα ακόμη κύπελλο.