Youth League: Η Άλκμααρ «ισοπέδωσε» την Χάιντουκ και κατέκτησε το τρόπαιο!

Σε επιθετικό μονόλογο των Ολλανδών εξελίχθηκε ο τελικός του Youth League της UEFA με την Άλκμααρ U-19 να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια με το «βαρύ» 5-0 επί της Χάιντουκ U-19.

Ο τελικός του Youth League έγινε ανάμεσα στις Άλκμααρ U-19 και Χάιντουκ U-19 με τους Ολλανδούς να παίρνουν μία σπουδαία και απρόσμενα εύκολη νίκη με το τελικό σκορ να φτάνει το 5-0.

Η Άλκμααρ προηγήθηκε στην εκπνοή του ημιχρόνου από την εκτέλεση πέναλτι του Αντάι και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε… πάρτι στην άμυνα των Κροατών.

Με τρία γκολ σε εννιά λεπτά «καθάρισε» την υπόθεση τίτλος. Ο Πόκου σκόραρε δις στο 70’ και το 76’ ενώ στο 79ο λεπτό ο Μίρντινκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Την χαριστική βολή έδωσε ο ίδιος παίκτης με το δικό του δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση στο 87ο λεπτό κάνοντας το 5-0 και ταυτόχρονα μετατρέποντας σε θρίαμβο τον τελικό.

Σπουδαία διάκριση για τα «πιτσιρίκια» της Άλκμααρ που δίνουν μεγάλες υποσχέσεις για το μέλλον.