Βέλιτς: «Η ταχύτητα και η δύναμη της ΑΕΚ έκανε τη διαφορά»

Λίγα λεπτά με το τέλος της νίκης της ΑΕΚ στη Λιβαδειά επί της τοπικής ομάδας, ο τεχνικός των Βοιοτών, Γιάσμινκο Βέλιτς, μίλησε στο συνδρομητικό κανάλι της NOVA, στεκόμενος στην καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου αλλά και το στοιχείό της «Ένωσης» που έκανε τη διαφορά.
Πιο αναλυτικά τα όσα είπε στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα:

«Δεν το πιστέψαμε όσο θα έπρεπε. Στο πρώτο ημίχρονο σταθήκαμε αρκετά καλά. Αμυντικά δεν είχαμε πολλά προβλήματα. Είχαμε κάποιες δυσκολίες στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με την ταχύτητα των παικτών της ΑΕΚ. Κέρδιζαν δεύτερες μπάλες. Χάσαμε τη δυνατότητα να κερδίζουμε αυτές τις δεύτερες μπάλες και να κάνουμε ενδεχομένως κάποια ζημιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο τη διαφορά έκανε η ταχύτητα και η δύναμη των παικτών της ΑΕΚ. Χάσαμε χωρίς λόγο μία πλήρως ελεγχόμενη κατατάσταση από εμάς. Οι παίκτες της ΑΕΚ είναι γρήγοροι στα μαρκαρίσματα και στις μονομαχίες. Εκεί υστερήσαμε περισσότερο. Καθυστερήσαμε στη μετάβαση από την επίθεση στην άμυνα στο πρώτο γκολ. Μετά έπεσε η ψυχολογία μας. Στη συνέχεια υπήρχε το πέναλτι που λογικά θα ήταν αφού το είδε στο VAR ο διαιτητής. Είχαμε μετά δυο ευκαιρίες. Δεν τα καταφέραμε και έμεινε το 0-2. Δίκαιη νίκη της ΑΕΚ. Δείξαμε όμως στοιχεία μιας δυνατής ομάδας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Έκρινε το ματς η ταχύτητα και η δύναμη της ΑΕΚ και η απροσεξία η δική μας».