Premier League: Δεν σταματούσε η Τσέλσι, ήττα-σοκ για την Άρσεναλ! (video)

Premier League: Δεν σταματούσε η Τσέλσι, ήττα-σοκ για την Άρσεναλ!  (video)

Μία Τσέλσι που θύμισε έντονα τις εμφανίσεις της, πριν από την αλλαγή στο διοικητικό καθεστώς, έκανε την εμφάνισή της κόντρα στην Σαουθάμπτον, υποχρεώνοντας τους «αγίους» στην πιο «βαριά» τους ήττα στην χρονιά (0-6). Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ υπέστη ήττα-σοκ στο «σπίτι» της με 2-1 από την Μπράιτον, ενώ η Λιντς επικράτησε με 3-0 της Γουότφορντ, στο «εξάποντο» παραμονής!

Αν κάποιος έβλεπε την σημερινή Τσέλσι στην έδρα της Σαουθάμπτον, δικαιολογημένα θα μπορούσε να αναρωτηθεί «πώς είναι δυνατόν αυτή η ομάδα να μην διεκδικεί το πρωτάθλημα…». Διότι πράγματι η ομάδα του Τόμας Τούχελ κόντρα στους «αγίους», ήταν πραγματικά εξαιρετική, επικρατώντας με 6-0, χάρη σε έναν απίστευτο Τίμο Βέρνερ!

Αναλυτικότερα, στο 2ο  λεπτό ο Γερμανός σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, πέντε λεπτά μετά συνέβη το ίδιο από τον ίδιο παίκτη, στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά, ο Μάρκος Αλόνσο, το έκανε να φαίνεται… απλό, «γράφοντας» το 1-0.

Η Σαουθάμπτον δεν μπορούσε να συνέλθει και δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 16’ από τον Μάουντ, ενώ ο Βέρνερ με την συμπλήρωση 20 λεπτών, πέρασε τον Φόρστερ και πέτυχε αυτό που δεν κατάφερε στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις.

Το 3-0 ήταν γεγονός, αλλά η Τσέλσι είχε αποφασίσει να μην πατήσει φρένο. Στο 31ο λεπτό, ο Βέρνερ σούταρε και η μπάλα κατέληξε και πάλι στο δοκάρι, αλλά ο Χάβερτς στην επαναφορά έκανε το 4-0, σηματοδοτώντας την πρώτη φορά που ομάδα της Premier League κάνει κάτι τέτοιο εκτός έδρας, μετά από 11 χρόνια (και τότε η Τσέλσι απέναντι στην Μπόλτον)!

Το πάρτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Τσέλσι κάνει ό,τι και στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή την φορά, ο Βέρνερ έκανε το 5-0 με την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 49ο λεπτό, ενώ ο Μάουντ «έγραψε» το 6-0 στο 64’, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ τα είχε βρει σκούρα απέναντι στην Μπράιτον, με τον Μικέλ Αρτέτα να βλέπει την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στο γκολ του Τροσάρντ.

Οι «κανονιέρηδες» έδειχναν… κομμένοι από τη μεσαία γραμμή και πίσω και η Μπράιτον τους τιμώρησε με μία ιδανική αντεπίθεση, ενώ νωρίτερα είχε σταθεί τυχερή στο δοκάρι του Γκάμπριελ Μανγκαλάες. Το ίδιο συνέβη και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σε μία απίστευτα οριακή φάση που ο Μαρτινέλι σκόραρε αλλά ο VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ!

Στην επανάληψη, οι Λονδρέζοι ήταν υποχρεωμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη, αλλά και πάλι οι προσπάθειές τους έμειναν ημιτελείς. Ο Σάκα αστόχησε στο 63’ από πλεονεκτική θέση, η πίεση δεν ευδοκίμησε και η Μπράιτον με ένα γκολ που προέκυψε από εξαιρετική συνεργασία, πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Ο Μουεπού πήρε την μπάλα ακριβώς εκεί που την ήθελε στο 67’, ύστερα από σέντρα του Καϊσέδο, σφραγίζοντας» μία τεράστια νίκη, που δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην Άρσεναλ ενόψει τετράδας.

Ο Έντεγκααρντ μείωσε στο 88’, μετά από τις δύο απίστευτες ευκαιρίες και τα δύο δοκάρια, αλλά η αντεπίθεση παρέμεινε μισή, με τον Σάντσεθ να είναι σταθερός και το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους!

Τέλος, σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την παραμονή στην κατηγορία, η Λιντς βγήκε νικήτρια από το εξάποντο του Βίκαρεϊτζ Ρόουντ κόντρα στην Γουότφορντ, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Ραφίνια άνοιξε το σκορ στο 21’, ο Ροντρίγκο «κλείδωσε» το τρίποντο… παραμονής και υποβιβασμού για τους «hornets» στο 73’, με τον Χάρισον να διαμορφώνει το τελικό 3-0!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Νιούκαστλ – Γουλβς 1-0 (66’ Γουντ)

Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (27’ Γκόρντον)

Άρσεναλ – Μπράιτον 1-2 (88’ Έντεγκααρντ - 28’ Τροσάρντ, 67’ Μεπού)

Σαουθάμπτον – Τσέλσι 0-6 (8’ Αλόνσο, 16’, 54' Μάουντ, 21’, 49' Βέρνερ,  31’ Χάβερτς)

Γουότφορντ – Λιντς 0-3 (21’ Ραφίνια, 73’ Ροντρίγκο, 85' Χάρισον)

Άστον Βίλα – Τότεναμ (19:30)