Premier League: Ήττα σοκ για την Τότεναμ - Νίκησε... σβηστά η Μάντσεστερ Σίτι - Γύρισε από την «κόλαση» η Λιντς! (video)

Απίστευτα πράγματα στους αγώνες Τότεναμ - Σαουθάμπτον και Άστον Βίλα - Λιντς! Μια ακόμη νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι που δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπρέντφορντ. Ισόπαλες Νόριτς και Κρίσταλ Πάλας.

Στην δεύτερη μέρα της 24ης αγωνιστικής στην Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα της Μπρέντφορντ με 2-0 φτάνοντας στους 60 βαθμούς! Νόριτς και Κρίσταλ Πάλας μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), ενώ ματσάρες με γκολ και θέαμα πρόσφεραν Τότεναμ - Σαουθάμπτον (2-3) και Άστον Βίλα - Λιντς.

Μάντσεστερ Σίτι – Μπρέντφορντ 2-0

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ για τη Σίτι από την άσπρη βούλα, έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Μαντς Ρόερσλεβ στο 40’. Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ήταν εκείνος που με ένα σουτ ακριβείας στο 69’ έκανε το 2-0 για τους Πολίτες σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Νόριτς – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Χρειάστηκε μόλις 1 λεπτό ο Πούκι για να δώσει το προβάδισμα στα «καναρίνια». Ο Ζάχα με ένα σουτ βολίδα έφερε το ματς στα ίσια διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο 60’.

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 2-3

Ένα ατυχές αυτογκόλ πέτυχε ο Γιαν Μπέντναρεκ, ο οποίος προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα μετά από μια σέντρα, αλλά αντ' αυτού την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 στο 18’. Η απάντηση όμως ήρθε άμεσα. Πέντε λεπτά μετά ο Ρομέν Περό έδωσε την μπάλα στα πόδια του Αρμάντο Μπρόγια, ο οποίος μ’ ένα τρομερό απευθείας σουτ έκανε το 1-1 φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Το 2-1 διαμόρφωσε ο Σον μ’ ένα τρομερό σουτ στο 70’. Ωστόσο Ελγιουνουσί και Γουόρντ-Πράους έκαναν την ανατροπή βρίσκοντας δίχτυα στο 80’ και 82’ αντίστοιχα
διαμορφώνοντας το τελικό 2-3 σ’ έναν συναρπαστικό αγώνα, με την Σαουθάμπτον να νικάει την Τότεναμ στην έδρα της μετά το 2016!

Άστον Βίλα – Λιντς 3-3

Ο Ντάνιελ Τζέιμς έκανε την κίνηση προς τα μέσα προτού πάρει μια έξοχη πάσα και μ’ ένα σουτ ακριβείας κέρδισε τον τερματοφύλακα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9’. Ο Μάτι Κας βρήκε στο 30’ τον Κουτίνιο μέσα στην περιοχή, και αυτός με ψυχραιμία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 38’ ο Κουτίνιο τροφοδοτεί τον Ράμσεϊ μέσα στην περιοχή, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος και κάνει το 2-1. Λίγα λεπτά μετά με εξαιρετική ενέργεια ο Κουτίνιο έβγαλε και πάλι μόνο του τον Ράμσεϊ, αυτή τη φορά στο όριο της περιοχής για να αυξήσει τα τέρματα της Βίλα (3-1). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους κουβέντα και στο 45+2’ ο Τζέιμς με κεφαλιά μείωσε σε 3-2 κρατώντας την Λιντς στο ματς. Στο 63’ ο Γιορέντε ισοφάρισε στο τελικό 3-3!

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Νιούκαστλ – Έβερτον 3-1: (37’ αυτογκόλ Χόλγκεϊτ, 56’ Φρέιζερ, 80’ Τρίπιερ – 36’ αυτογκόλ Λασέλς

Γουέστ Χαμ – Γουότφορντ 1-0: (68’ Μπόουεν)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: (47’ Ροντρίγκεζ - 18’ Πογκμπά)