Premier League: Καταστροφική ισοπαλία για τη Γιουνάιτεντ - Ανάσα για την Νιούκαστλ που βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού – Δεν σταματάει να σκοράρει ο Μπόουεν (video)

Στα «σχοινιά» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχασε μέσα από τα χέρια της τους τρεις βαθμούς στο Turf Moor (1-1). Τρομερή ανατροπή και θέαμα από την Νιούκαστλ (3-1). Δύο στα δύο για τις «καρακάξες», άσχημο ντεμπούτο στο πρωτάθλημα για τον Λάμπαρντ. «Τρύπησε» την πολυπρόσωπη άμυνα της Γουότφορντ ο Μπόουεν και συνεχίζει να ελπίζει για 4άδα η Γουέστ Χαμ (1-0).

Η 24η αγωνιστική στην Premier League ξεκίνησε με αρκετές εκπλήξεις, με την  Μπέρνλι να σταματάει την Γιουνάιτεντ (1-1), τη Νιούκαστλ να νικάει με το εμφατικό 3-1 κόντρα στην Έβερτον του Φρανκ Λάμπαρντ και την Γουέστ Χαμ να συνεχίζει το κυνήγι της για εισιτήριο στο UEFA Champions League με οδηγό τον Μπόουεν.

Οι «μπέμπηδες» είχαν τη πρώτη απειλή στην αναμέτρηση με το δυνατό σουτ του Μάρκους Ράσφορντστο 8ο λεπτό να βρίσκει τον Νικ Πόουπ σε ετοιμότητα. Όμως, ο Πολ Πογκμπά νίκησε τον Άγγλο τερματοφύλακα και «επέστρεψε» στη λίστα των σκόρερ χάρη σε ένα πολύ ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, έπειτα από ωραία ασίστ του Λουκ Σο

Η πίεση δεν σταμάτησε εκεί για τους φιλοξενούμενους που είχαν στο μυαλό τους να «καθαρίσουν» το ματς από το ημίχρονο, αλλά βρήκαν στο διάβα τους έναν πολύ καλό Πόουπ. Παρόλα αυτά, η Μπέρνλι ισοφάρισε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με τη πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα χάρη στο εύστοχο τετ α τετ του Τζέι Ροντρίγκεζ. Σταματώντας τους «κόκκινους διαβόλους» και προβληματίζοντας ακόμα περισσότερο την ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ.

Λίγο νωρίτερα, στη «μάχη» μεταξύ της Νιούκαστλ και της Έβερτον στο St James’ Park έγιναν πράγματα… και θαύματα. Αρχικά,  οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό με αυτογκόλ του Τζαμάλ Λασέλς μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Μέισον Χόλγκεϊτ, αλλά μόλις  ένα λεπτό αργότερα, οι ρόλοι… αντιστράφηκαν και ο Χόλγκεϊτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1, μετά από κεφαλιά του Λασέλς που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Τζόρνταν Πίκφορντ

Μάλιστα, οι «καρακάξες» γύρισαν το ματς σε 2-1 στο 56’, με το πλασέ του Ράιαν Φρέιζερ να νικάει τον Πίκφορντ και τον Άντρος Τάουνσεντ που πήγε να το «σώσει» στη γραμμή. Το «κερασάκι» στη τούρτα ήρθε από τον Κιέραν Τρίπιερ στο 80ο λεπτό, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Νιούκαστλ, με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ.

Ενώ, στο Λονδίνο η Γούεστ Χαμ κατάφερε να επικρατήσει με μεγάλη δυσκολία και αρκετή δόση τύχης κόντρα στην Γούοτφορντ που αμυνόταν με νύχια και με δόντια. Μιας και στο 68’ ένα σουτ του Τζάροντ Μπόουεν κόντραρε στα πόδια του Σαμίρ και άλλαξε πορεία, μπερδεύοντας τον Μπέν Φόστερκαι κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το έβδομο γκολ του 25άχρονου στη φετινή σεζόν, πιάνοντας χέρι-χέρι την ομάδα για μια θέση στην 4άδα.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Νιούκαστλ – Έβερτον 3-1: (37’ αυτογκόλ Χόλγκεϊτ, 56’ Φρέιζερ, 80’ Τρίπιερ – 36’ αυτογκόλ Λασέλς

Γουέστ Χαμ – Γουότφορντ 1-0: (68’ Μπόουεν)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: (47’ Ροντρίγκεζ - 18’ Πογκμπά)