Serie A: Κυνική Ίντερ, έκτη σερί νίκη δίχως να δεχθεί γκολ - «Διπλό» εξάδας για τη Λάτσιο - Πέταξε δύο βαθμούς η Ρόμα! (video)

Serie A: Κυνική Ίντερ, έκτη σερί νίκη δίχως να δεχθεί γκολ  - «Διπλό» εξάδας για τη Λάτσιο - Πέταξε δύο βαθμούς η Ρόμα! (video)
Σπουδαία νίκη βαθμολογίας και ψυχολογίας για την Ίντερ και δύο χαμένους βαθμούς για τη Ρόμα επιφύλασσαν οι απογευματινές αναμετρήσεις της 19ης αγωνιστικής της Serie A. Ισοπαλία στο... νήμα για τη Φιορεντίνα, με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να μην βρίσκει δίχτυα και να μην ξεπερνά το ρεκόρ σκοραρίσματος σε ένα έτος, του Κριστιάνο Ρονάλντο.
Η Ίντερ κατάφερε να καταγράψει την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στη Serie A και την έκτη χωρίς να δεχθεί γκολ, με τον Ντάμφρις να αναδεικνύεται ως ο «χρυσός» σκόρερ των «νερατζούρι». Πλέον, το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι εκτοξεύθηκε στο +7 από τους διώκτες του στο Καμπιονάτο και περιμένει κάποιο «στραβοπάτημα» της Νάπολι και της Μίλαν, για να κάνει ακόμα πιο όμορφα Χριστούγεννα!

Κάτι ανάλογο συνέβη και στη Ρώμη, αλλά για μία από τις δύο ομάδες της πόλης. Η Λάτσιο έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της Βενέτσια, της οποίας επικράτησε με 3-1 (22/12) και πλησιάσε ακόμα περισσότερο την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στο -1 από την 7η Φιορεντίνα και την 6η Ρόμα! Οι «βιόλα» έσωσαν τον βαθμό στο 81ο λεπτό με το γκολ του Καστροβίλι, ενώ οι Ρωμαίοι του Ζοσέ Μουρίνιο «άφησαν» δύο βαθμούς στην έδρα τους, απέναντι στη Σαμπντόρια, αφού ο Γκαμπιαντίνι έγραψε το τελικό 1-1 δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90'.

Στο έτερο απογευματινό ματς, η Μπολόνια πήρε ευρεία νίκη απέναντι στη Σασουόλο, αφού επικράτησε με 3-0 και παρακολουθεί στενά τις εξελίξεις στις πρώτες έξι θέσεις, από τις οποίες απέχει μόλις πέντε βαθμούς!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Τρίτη 21/12
Ουντινέζε - Σαλερνιτάνα (Αναβλήθηκε)
Γιουβέντους - Κάλιαρι 2-0 (40' Κιν, 83' Μπερναντέσκι)
Τζένοα - Αταλάντα 0-0

Τετάρτη 22/12
Βενέτσια - Λάτσιο 1-3 (30' Φόρτε - 3' Πέδρο, 48' Ατσέρμπι, 90+5' Λουίζ Αλμπέρτο)
Σασουόλο - Μπολόνια 0-3 (36' Ορσολίνι, 44' Χίκεϊ, 90+4' Σανταντέρ)
Βερόνα - Φιορεντίνα 1-1 (17' Λαζάνια - 81' Καστροβίλι)
Ίντερ - Τορίνο 1-0 (30' Ντάμφρις)
Ρόμα - Σαμπντόρια 1-1 (72' Σομουρόντοφ - 80' Γκαμπιαντίνι)
Έμπολι - Μίλαν (21:45)
Νάπολι - Σπέτσια (21:45)