Αταλάντα – Βιγιαρεάλ 2-3: Στρατηγική νίκη στο Μπέργκαμο και πρόκριση στην επόμενη φάση για το «κίτρινο υποβρύχιο» με πρωταγωνιστή τον Ντανζούμα

Τεράστιο «διπλό» για την Βιγιαρεάλ στο «παγωμένο» “Gewiss Arena” (2-3). Η ομάδα του Έμερι πήρε το εισιτήριο ως δεύτερη για την φάση των «16» του UEFA Champions League. Η Αταλάντα παρά τη προσπάθεια της στο τελευταίο εικοσάλεπτο, θα συνεχίσει στο UEFA Europa League

Οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν τη πρόκριση στο Μπέργκαμο με εμφατικό τρόπο (2-3) και θα βρίσκονται στη κλήρωση της Δευτέρας (13/8) για να μάθουν τον επόμενο τους αντίπαλο σε αυτό το ταξίδι τους στο Champions League

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έκανε ονειρικό ξεκίνημα στο Μπέργκαμο με τον Αρνάουτ Ντανζούμα να ανοίγει το σκόρ μόλις στο 3ο λεπτό. Η φάση ξεκίνησε μετά από τραγικό λάθος του Μερίχ Ντεμιράλστο κέντρο του γηπέδου, με τον Ντάνι Παρέχο να κλέβει και να πασάρει στον Ολλανδό επιθετικό, με τον τελευταίο να μην λανθάνει και να γράφει το 1-0.

Στο 38’ η Αταλάντα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ με τον Ντεμιράλ. Ο Τούρκος αμυντικός «νίκησε» του πάντες στον αέρα, όμως ο Χερόνιμο Ρούλι με τρομερή επέμβαση κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Έτσι, τέσσερα λεπτά αργότερα η Βιγιαρεάλ διεύρυνε το σκορ σε 2-0 χάρη στο πλασέ του Έτιεν Καπουέ, δίνοντας στην ομάδα του ένα μεγάλο προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο με τον Ντανζούμα να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά και να βάζει το παιχνίδι και την πρόκριση για «ύπνο». Ο Ζεράρντ Μορένο «χόρεψε» την άμυνα της Αταλάντα, πάσαρε στον Ολλανδό και αυτός από κοντινή απόσταση έγραψε το 3-0 στο 51’. Στο 57ο λεπτό οι «Μπεργκαμάσκι» έκαναν δοκάρι μετά από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Ρούσλαν Μαλινόφσκι. Τελικά, το γκολ ήρθε για τον Ουκρανό στο 71’, μειώνοντας το σκορ σε 3-1 με ένα ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή.

Η Αταλάντα ανέβασε στροφές και στο 80’ «μπήκε» και πάλι στο ματς με τον Ντουβάν Ζαπάτα να διαμορφώνει το 2-3. Η Αταλάντα πέτυχε για δεύτερη φορά στο ματς το δοκάρι του Ρούλι με τον Μουριέλ στο 86’ και δεν κατάφερε ποτέ να ισοφαρίσει το ματς σε 3-3.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ (46’ Τζιμσίτι), Παλομίνο, Ντε Ρουν (54’ Μουριέλ) , Φρόιλερ, Χάτεμπουρ (46’ Μαλινόφσκι), Μέλε (90’ Ζαπακόστα), Πεσίνα, Ίλιτσιτς, Ζαπάτα

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Έμερι): Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν, Αλμπέρτο Μορένο (88’ Πεντράθα), Καπουέ, Παρέχο (90+3’ Τριγκέρος), Μόι Γκόμεθ (90+3’ Πένια), Ντανζούμα (88’ Ντιά), Μορένο (81’ Ιμπόρα)