Σπέτσια - Γιουβέντους 2-3: «Σταύρωσε» νίκη η Vecchia signora, ο Ντε Λιχτ σφράγισε την ανατροπή (video)

Ανατροπή, νίκη και πρώτο «τρίποντο» για τη Γιουβέντους στη Serie A.
Χρειάστηκε να περάσουν πέντε αγωνιστικές για να πάρει «τρίποντο» στο ιταλικό πρωτάθλημα η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, έχασε το προβάδισμα που απέκτησε νωρίς στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σπέτσια, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να «ξεκολλήσει» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, φτάνοντας πια τους 5 βαθμούς.

Η Vecchia signora άνοιξε το σκορ στο 28' με τον Μόιζε Κιν, αλλά μόλις πέντε λεπτά αργότερα, στο 33', ο Εμμάνουελ Γκιάσι «έγραψε» το 1-1 και πανηγύρισε με τον χαρακτηριστικό τρόπο του Κριστιάνο Ρονάλντο, θέλοντας να πικάρει τη Γιούβε

Μετά το ημίχρονο ο Αλέγκρι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Άλεξ Σάντρο και Μάνουελ Λοκατέλι, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Ζανίς Αντίστ να δώσει προβάδισμα (2-1) στους γηπεδούχους στο 49'. Ο Φεντερίκο Κιέζα απάντησε για το 2-2 το 66'. Την εκ νέου ανατροπή και νίκη των φιλοξενούμενων «σφράγισε» ο Ματίας Ντε Λιχτ στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης!

Σπέτσια (Τιάγκο Μότα): Ζόετ, Αμιάν, Νικολάου, Χριστόφ, Μπαστόνι, Φερέρ, Μπουράμπια, Βέρντε, Μαγκιορέ, Γκιουάσι, Αντίστ