Euro 2024

Νίκη και πρόκριση: Η Ισπανία «πάτησε» την Ιταλία, ο Ντοναρούμα της στέρησε έναν ακόμη… θρίαμβο! (video)

Δύο στα δύο η Ισπανία, ισάριθμα clean sheets, εντυπωσιακή εμφάνιση και τεράστια νίκη επί της Ιταλίας με 1-0. Αρνητική ιστορία για τον Καλαφιόρι, κορυφαίος παίκτης της «Σκουάντρα Ατζούρα» με διαφορά ο Ντοναρούμα! Προκρίθηκε η «φούρια ρόχα», θα πρέπει να περιμένει και το παιχνίδι με την Κροατία, για να είναι σίγουρη η Ιταλία.

Γνωρίζαμε εξαρχής πόσο δύσκολη αντίπαλος μπορεί να αποδειχθεί η Ιταλία για την Ισπανία. Γνωρίζουμε άλλωστε, πόσο καλή μπορεί να είναι η «φούρια ρόχα» πίσω από την μπάλα.

Αυτός θα ήταν ο σκοπός της. Να αμυνθεί μαζικά, να περιμένει και να καταφέρει να χτυπήσει στην κόντρα – επίθεση. Το πρώτο σκέλος επετεύχθη στο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο δεν στέφθηκε από επιτυχία. Και κάπως έτσι, η Ισπανία έφτασε τους έξι βαθμούς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του EURO 2024, με το τελικό 1-0.

Πώς φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η Ισπανία ήταν ανώτερη από την αρχή μέχρι το τέλος.

Πώς φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η Ισπανία ήταν ανώτερη από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι Ισπανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με την πρόθεση να κυριαρχήσουν, ενώ η «σκουάντρα ατζούρα» έδειξε να θέλει να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο περισσότερο και να ψάξει να χτυπήσει μέσω των αντεπιθέσεων. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου μέρους, με τους Ισπανούς να χάνουν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Πέδρι.

Οι καλές στιγμές ήταν αρκετές, ο Μοράτα «μοιραίος», αλλά το 0-0 παρέμεινε. Στην επανάληψη δεν άλλαξε καθόλου η εικόνα του αγώνα. Η Ιταλία παρέμεινε τελείως παθητική και η Ισπανία το ίδιο κυριαρχική και ανώτερη. Η τελευταία έχασε μία μεγάλη ευκαιρία στο 52' να ανοίξει το σκορ, αλλά μετά από τρία λεπτά βρήκε αυτό που δικαιούταν βάσει της εικόνας της. Το γκολ. Έπειτα από γύρισμα του Νίκο Γουίλιαμς, ο Μοράτα βρήκε ελάχιστα την μπάλα, το ίδιο και ο Ντοναρούμα και στη συνέχεια εκείνη κατέληξε στον Καλαφιόρι, που άθελα του την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Βέβαια, ούτε το γκολ που δέχτηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν αρκετό, προκειμένου να... ξεμυτίσουν, με τους Ισπανούς να εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι και να πιέζουν τους Ιταλούς. Στο 58' απείλησαν ξανά με ένα σουτ του Μοράτα, στο οποίο είχε απάντηση ο Ντοναρούμα, ενώ στο 60' ένα φοβερό σουτ του Γιαμάλ πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Νίκο Γουίλιαμς ζήλεψε τον Γιαμάλ και πήγε κι εκείνος να σκοράρει με ένα εντυπωσιακό σουτ στο 71', αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Ισπανία να «κλειδώνει» την πρώτη θέση επί της ουσίας, και την πρόκριση στον όμιλό της, ενώ η Ιταλία καλείται να πάρει αποτέλεσμα από την Κροατία, ώστε να συνεχίσει στο τουρνουά!