Euro 2024

Πορτογαλία - Κροατία 1-2: Ονειρική «πρόβα τζενεράλε» πριν το EURO! (video)

Η Κροατία νίκησε με 2-1 την Πορτογαλία στη Λισαβόνα και έδειξε πως είναι έτοιμη για το EURO 2024!

Μία αρκετά πειστική εμφάνιση πραγματοποίησε η Κροατία, λίγες ημέρες πριν την έναρξη του EURO 2024, καθώς η... παρέα του Λούκα Μόντριτς επικράτησε 2-1 της Πορτογαλίας στη Λισαβόνα!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση και μόλις στο 8ο λεπτό κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ, έπειτα από άψογη εκτέλεση πέναλτι του Λούκα Μόντριτς

Οι Κροάτες συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, ωστόσο με το... καλησπέρα στην «επανάληψη», οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα. Στο 48', ο Νέλσον Σεμέδο βρήκε τον Ντιόγκο Ζότα και εκείνος εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Παρόλα αυτά, το σύνολο του Ζλάτκο Ντάλιτς πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 56ο λεπτό, ο Άντε Μπούντιμιρ βρήκε δίχτυα, με κοντινή κεφαλιά. Εν τέλει, το 2-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και η Κροατία έφυγε με τη νίκη από την πορτογαλική πρωτεύουσα.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η «πρόβα τζενεράλε» της Κροατίας πριν το EURO 2024, τη στιγμή που η Πορτογαλία έχει ένα ακόμη φιλικό, με αντίπαλο την Ιρλανδία