Euro 2024

Ο Φαν Ντάικ τα έκανε όλα σε… 12 λεπτά και σκόραρε για πρώτη φορά μετά την OPAP Arena και την Ελλάδα! (video)

Σκοράρει με την Ολλανδία ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ και διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο φιλικό απέναντι στον Καναδά. Όγδοο με την χώρα του, πρώτο μετά τον Οκτώβριο και το πέναλτι στην OPAP Arena, απέναντι στην Ελλάδα.

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ολλανδίας εντός του 2024 πέτυχε ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στη φιλική αναμέτρηση των «οράνιε» με τον Καναδά.

Με το σκορ στο 3-0, ο στόπερ της Λίβερπουλ προωθήθηκε σε κόρνερ, εκμεταλλεύτηκε πλήρως τη σύγχυση της άμυνας και έκανε το 4-0, σηματοδοτώντας το 8ο γκολ του σε εθνικό επίπεδο, με τη φανέλα της χώρας του.

Πρόκειται μάλιστα, για το πρώτο του γκολ με την Ολλανδία, μετά από εκείνο απέναντι στην Ελλάδα, στην ήττα με 1-0 για τη χώρα μας στην OPAP Arena. Τότε, είχε βρει δίχτυα με πέναλτι και οκτώ μήνες μετά, διαμορφώνει ξανά το τελικό σκορ.