Με το «διπλό» έφυγε η Αναντολού Εφές από το Μιλάνο. Εύκολο βράδυ για την Μπασκόνια και τη Ρεάλ Μαδρίτη.

Με άνεση πέρασε από το Μιλάνο η Αναντολού Εφές , επικρατώντας της Αρμάνι, ενώ εύκολο βράδυ ήταν για την Μπασκόνια και τη Ρεάλ Μαδρίτη! Αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές: 96-84

Πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο η Αναντολού Εφές, επικρατώντας 96-84 της Αρμάνι.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, καταφέρνοντας να μπουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων. Ωστόσο, οι Ιταλοί πραγματοποίησαν ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό του Σέιν Λάρκιν στα μέσα του ματς. Η τουρκική ομάδα όμως πάτησε το «γκάζι» στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, κάνοντας και πάλι διψήφια τη διαφορά, με αποτέλεσμα να φύγουν με το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-46, 59-66, 84-96

Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια: 80-57

Μία εύκολη βραδιά ήταν για την Μπασκόνια, καθώς επικράτησε εύκολα της Άλμπα Βερολίνου, με σκορ 80-57.

Οι Βάσκοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ασταμάτητοι από τη γραμμή των 6.75, αποκτώντας προβάδισμα 20 πόντων πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μισό του ματς οι Γερμανοί μείωσαν στους 10, ωστόσο τα μακρινά σουτ των Χάουαρντ και Ρογκαβόπουλου έστειλαν τη διαφορά στους 16, υπέρ της ισπανικής ομάδας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν όλο και περισσότερο τη διαφορά, με την Άλμπα Βερολίνου να καταγράφει την τέταρτη ήττα στη EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-26, 63-40, 80-57

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας: 95-72

Η Ρεάλ Μαδρίτης φαίνεται να έχει βρει τον ρυθμό της, καθώς μετά τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό επικράτησε με άνεση τον Ερυθρό Αστέρα, με σκορ 95-72.

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Έτσι, η Ρεάλ ανέβηκε στο 3-2, ενώ οι Σέρβοι κατέγραψαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 46-29, 71-54, 95-72