Ιστορική επιστροφή στην Ευρώπη και νίκη για το Μαρούσι!

Με πρωταγωνιστή τον Ίσμαελ Σανόγκο το Μαρούσι επικράτησε με 99-80 της Νόρκεπινγκ, ξεκινώντας με το δεξί στους ομίλους Euro Cup.

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στην Ευρώπη το Μαρούσι, έπειτα από 14 χρόνια, επικρατώντας με 99-80 της Νόρκεπινγκ.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα δεν ξεκίνησε τόσα δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, μένοντας πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, βρίσκοντας σταδιακά επιθετικό ρυθμό, κατάφερε να γυρίσει το ματς, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44-43).

Το Μαρούσι ξεκίνησε το δεύτερος μέρος του αγώνα, όπως ακριβώς τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο, κερδίζοντας με ευκολία ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 30 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Ίσμαελ Σανόγκο ξεχώρισε από την ελληνική ομάδα, μετρώντας 29 πόντους, 7 ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και ένα μπλοκ, με τον 28χρονο να οδηγεί την ομάδα του στην πρώτη της νίκη, στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.