«Καρδιά ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ, Σλούκας ΗΓΕΤΗΣ!»: Ο Παναθηναϊκός γύρισε από την κόλαση, (87-82) τον Ολυμπιακό, για το πιο... μάγκικο πρωτάθλημα της ιστορίας του! (video)

Τι να πει κανείς γι’ αυτόν τον Παναθηναϊκό που είναι φτιαγμένος από… ατσάλι; Οι «πράσινοι» άντεξαν στην πίεση του Ολυμπιακού (87-82) και απέδρασαν από την… κόλαση για να στεφθούν πρωταθλητές και στην Ελλάδα. Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα έκαναν πράξη μια ιστορική ανατροπή, κάνοντας το 0-2, 3-2 στην σειρά και κατακτώντας τον τίτλο της Basket League!

Τελικοί Basket League πράξη πέμπτη και τελευταία ή καλύτερα ο… τελικός των τελικών. Ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο… φλεγόμενο ΟΑΚΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καταφέρει να πάρουν σημαντικό προβάδισμα στην σειρά προηγούμενοι με 2-0, το «Τριφύλλι» όμως ανέτρεψε το σκηνικό και ισοφάρισε στέλνοντάς τη σε game 5.

Στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος η μόνη ομάδα που είχει ανατρέψει σειρά τελικών από 2-0 σε 2-3 ήταν η ΑΕΚ το 2002 κόντρα (και πάλι) στον Ολυμπιακό. Ήρθε η ώρα να το πραγματοποιήσει και ο Παναθηναϊκός του Αταμάν 22 χρόνια μετά. Αυτή δεν ήταν άλλη από τον Παναθηναϊκό που επέστρεψε από την... κόλαση και έκανε την απόλυτη ανατροπή μετά τη νίκη του (87-82) στο πέμπτο παιχνίδι και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Δεν γίνεται να μη γίνει ειδική μνεία στον αρχηγό των «πράσινων», Κώστα Σλούκα, που έκανε την εμφάνιση της ζωής του με το «τριφύλλι» στο στήθος σημειώνοντας 29 πόντους, τους 25 μάλιστα από αυτούς μόνο στο πρώτο μέρος «εξαφανίζοντας» την σημαντική ομαδική προσπάθεια του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ιδανικά στην αναμέτρηση με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, τον Κώστα Παπανικολάου και τον Άλεκ Πίτερς που έδωσαν γρήγορα στον Ολυμπιακό διψήφιο προβάδισμα με 0-11 σερί (2-13, στο 4’). Ο Παναθηναϊκός με μερικές εξαιρετικές άμυνες άφησε πίσω του το κακό πρώτο διάστημα και πλησίασε στο -2 στο έβδομο λεπτό με την σημαντική συνεισφορά του Ματίας Λεσόρ που βρισκόταν για ακόμη μία φορά σε εξαιρετικό βράδυ (13-15).

Το τρίποντο ήταν το «μελανό» σημείο της ομάδας του Εργκίν Αταμάν που μετρούσε 0/4 άστοχες προσπάθειες από την περιφέρεια στα πρώτα 8 λεπτά, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά εύστοχος με 4/5 (15-19). Το σκληρό παιχνίδι έδωσε την θέση του στις γρήγορες επιθέσεις από την στιγμή που πλησίασε ο Παναθηναϊκός που ήταν αποτελεσματικός κάτω από την ρακέτα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι στο καλάθι στην εκπνοή του δεκαλέπτου (20-22).

Οι άμυνες ήταν αυτές που καθόριζαν την αναμέτρηση, ωστόσο στον αιφνιδιασμό βγήκε ο Άλεκ Πίτερς για να δώσει… ανάσα στον Ολυμπιακό στο 11’ (20-24). Ο Κώστας Σλούκας έσπασε το… ρόδι για τους «πράσινους» από τα 6.75μ. κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση ενός καλαθιού (23-24) και ήταν ο παίκτης που σε αυτή την περίοδο έβγαλε αντίδραση διατηρώντας τους «πράσινους» κοντά στο σκορ (30-31, στο 14’) και συγκεντρώνοντας ήδη 14 πόντους.

Η ισοφάριση ήρθε μετά τη 1/2 βολή του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (31-31), ωστόσο η αστοχία των «πράσινων» δεν τους άφηνε να περάσουν μπροστά. Το γκολ φάουλ του εξωπραγματικού σε αυτό το δεκάλεπτο Σλούκα έβαλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά σε θέση οδηγού (34-33, στο 16’).

Μία περίοδος – μόνο Κώστας Σλούκας που έκανε πραγματικά το ματς της ζωής του σημειώνοντας 21 πόντους μόνο τότε και 25 συνολικά για να δώσει στο «τριφύλλι» σημαντικό προβάδισμα (48-39) υπογραμμίζοντας μια τεράστια ανατροπή στην εικόνα του ματς με επιμέρους σκορ 22-6.

Μετά την ανάπαυλα, o Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά και έβγαλε αντίδραση με ένα αναπάντητο σερί 7 πόντων δια χειρός Παπανικολάου και Πίτερς για να πλησιάσει στο καλάθι (48-46, στο 22’). Μάλιστα ήρθε η ισοφάριση και πάλι στο παιχνίδι από τον Αμερικανό φόργουορντ (50-50, στο 23’).

Από εκεί κι έπειτα με την διαφορά να έχει… εξανεμιστεί το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην κόψη του «ξυραφιού» (54-54, στο 26’). Μάλιστα, τότε ήταν που ο Μιλουτίνοφ έβαλε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό (54-57), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει άμεσα από τα 6.75μ. με τον Τζέριαν Γκραντ (57-56).

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έβαλε και πάλι τους Πειραιώτες μπροστά από την περιφέρεια (59-61, στο 27’), όμως οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν τον συγκλονιστικό ρυθμό της δεύτερης περιόδου. Ο Γκραντ ήταν ο παίκτης που βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους σε αυτό το δεκάλεπτο μετά τις ατομικές προσπάθειές του και μαζί με τον Χουάντσο έβαλαν και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά (65-64) την πιο κρίσιμη στιγμή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με την βοήθεια του Χουάντσο και του Λεσόρ ο Παναθηναϊκός έφερε ξανά το ματς στα μέτρα του παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (70-64, στο 32') μετά από ένα αναπάντητο σερί 9 πόντων. Με... όπλο τους την άμυνα οι γηπεδούχοι έχτισαν το προβάδισμά που χρειαζόταν με τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει κιόλας από τα 6.75μ. για το (75-66, στο 36').

Φυσικά και ο Ολυμπιακός δεν θα παραδινόταν αμαχητί και με την άμυνά του και το τρίποντο του Νάιτζελ Γουίλιαμς - Γκος μείωσε στους 6 (75-69). Κέντρικ Ναν για το 79-72 και το ΟΑΚΑ στο... πόδι με τον Πίτερς όμως να ευστοχεί από την γωνία σε τρίποντο δύο λεπτά πριν το φινάλε (79-75). Ο Μήτογλου ευστόχησε από τη γραμμή των βολών, όμως ο Παπανικολάου «πλήγωσε» ξανά τον Παναθηναϊκό μειώνοντας στους 3 (81-78).

Μέχρι τελευταία στιγμή το πρωτάθλημα κρεμόταν πραγματικά από μια κλωστή, όμως ο Παναθηναϊκός το έκανε δικό του μετά τις εύστοχες βολές του Ναν και του Μάριους Γκριγκόνις ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή σε ένα ιστορικό ντέρμπι!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 56-54, 87-82