Άρης - Παναθηναϊκός 65-80: Πάτησε... γκάζι στην επανάληψη και «ζεστάθηκε» για τους τελικούς! (video)

Ο Παναθηναϊκός πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε το 2-0 απέναντι στον Άρη (02/06, 65-80) και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League

Έπειτα από ένα δυναμικό παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να επιβάλει το ρυθμό του στο δεύτερο μέρος και να επικρατήσει με 80-65 του Άρη!

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίος για τους νικητές, στο ματς με την ομάδα από τη Θεσσαλονίκη, ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 15 πόντους, ακολούθησε ο Τζέριαν Γκραντ με 13 πόντους, ενώ οι Κέντρικ Ναν και Μάριους Γκριγκόνις σημείωσαν από 11 πόντους ο καθένας.

Από την άλλη, για τους «κίτρινους», διψήφιοι ήταν οι Ρομπέρτο Γκάλινατ και Σίλβιο Ντε Σόουζα, οι οποίοι πέτυχαν από 12 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι και νευρικοί στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παραμένουν κοντά στο σκορ, αλλά και να προηγούνται (11-9) στο 6'. Οι «πράσινοι» είχαν «εγκλωβιστεί» στην άμυνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη και το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με χαμηλό σκορ και τον Παναθηναϊκό στο -2 (15-13).

Στη δεύτερη περίοδο, το «τριφύλλι» φάνηκε να έχει περισσότερη υπομονή και με ένα γρήγορο 5-0, κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα με 15-18, όμως ο Σταρκς ευστόχησε για τρεις και ισοφάρισε (18-18) στο 12', τη στιγμή που ο Ντε Σόουζα έγραψε το 20-18 στη συνέχεια. Ο Άρης έκλεινε στη ρακέτα του, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις από μακριά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (25-27 στο 16'). Πάντως, με τους Τζέριαν Γκραντ και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να «ζεσταίνονται», το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος, στο +8 (28-36).

Στην «εκκίνηση» της επανάληψης, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πάτησε το... γκάζι και βρέθηκε στο +17 (36-53 με τρίποντο του Γκραντ στο 27'). Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν και μείωσαν στους 11 (44-55 με καλάθι του Κατσίβελη στο 29), όμως ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο, με το υπέρ του 49-60.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε απλώς να διαχειριστεί το προβάδισμά του και αυτό έκανε. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 22 (55-77 με καλάθι του Γκριγκόνις στο 38'), με τον Άρη να «μαζεύει» λίγο τη διαφορά και το παιχνίδι να λήγει με 65-80, υπέρ των «πράσινων».

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.