ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 96-99 (παρ.): Πήρε το «θρίλερ» της χρονιάς, προκρίθηκε στα ημιτελικά και επικεντρώνεται στο... Βερολίνο!

Στο ματς της χρονιάς, ο ΠΑΟΚ «πάλεψε» και έφτασε κοντά σε μία σπουδαία νίκη, ωστόσο ο Παναθηναϊκός νίκησε στην παράταση (18/05, 99-96) και προκρίθηκε στα ημιτελικά!
Έπειτα από ένα πραγματικό «θρίλερ» που διήρκησε 2 ώρες και 30 λεπτά, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην παράταση τον ΠΑΟΚ (99-96) στην Πυλαία και προκρίθηκε στα ημιτελικά των play-offs της Basket League.

Η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη πραγματοποίησε μία φοβερή εμφάνιση και έφτασε κοντά σε μία σπουδαία νίκη, ωστόσο το «τριφύλλι» έφτασε στη νίκη και έκλεισε τη σειρά στο 2-0.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους, ο οποίος πάντως αποβλήθηκε - με πέντε φάουλ - στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Παράλληλα, εξαιρετικός ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 19 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 15 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, για τους «ασπρόμαυρους» ασύλληπτος ήταν ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, που σημείωσε triple double (23 πόντοι - 14 ριμπάουντ - 10 ασίστ), ενώ εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Έλβαρ Φρίντρικσον (25 πόντοι).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 4-9 στα πρώτα τρία λεπτά, όμως σταδιακά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση και μάλιστα πήραν και το προβάδισμα (17-15 με λέι απ του Φρίντρικσον στο 7’). Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους 14-5 στη συνέχεια και ολοκλήρωσε στο +7 (22-29) την πρώτη περίοδο.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, το Τριφύλλι έμοιαζε να διατηρεί τον έλεγχο του ματς (29-36), ωστόσο οι Πράσινοι εμφάνισαν αμυντικά προβλήματα στο επόμενο διάστημα και οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν (36-36 με τρίποντο του Φρίντρικσον στο 16’). Μάλιστα, η έλλειψη συγκέντρωσης της ομάδας του Εργκίν Αταμάν και η «αφύπνιση» του Πόρτερ, οδήγησαν στο +5 του ΠΑΟΚ (49-44) στην ανάπαυλα.

Με 9-0 ξεκίνησε στην επανάληψη το «τριφύλλι», που βρέθηκε να προηγείται με 49-53. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα δικό του σερί, για το υπέρ του 57-53. Οι γηπεδούχοι προστάτευσαν το προβάδισμά τους, οι επιλογές των «πράσινων» δεν ήταν οι κατάλληλες και έτσι, η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη προηγήθηκε με 65-57 στο 19’. Εν τέλει, η τρίτης περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο -6 (67-61).

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +11 (79-68 με τρίποντο του Μίχαλακ στο 24’), ωστόσο με... οδηγό τον Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και ισοφάρισε (85-85 στο 38’). Τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας ήταν δραματικά, με τον ΠΑΟΚ να έχει την τελευταία επίθεση, αλλά τον Λεσόρ να μοιράζει δύο τάπες και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Εκεί, υπήρχε νευρικότητα και από τις δύο ομάδες, κυριάρχησε η αστοχία, όμως οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν με καλύτερο τρόπο την... τελική ευθεία της αναμέτρησης και κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη με 99-96.