Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 79-63: Με πρωταγωνιστή Μήτρου-Λονγκ η ομάδα του Σπανούλη έκανε βήμα πρόκρισης! (video)

Το Περιστέρι επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 79-63 και πήρε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά της Basket League.

Το Περιστέρι υποδέχτηκε τον Κολοσσό για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στα προημιτελικά των Play Offs της Basket League και κατάφερε να αποδράσει με μία εύκολη νίκη (79-63) κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ με 12 πόντους, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς με πρωτοστάτη τον Λοβ «χτίζοντας» προβάδισμα από νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, οι Ροδίτες ανέβασαν τον ρυθμό τους στη δεύτερη περίοδο και στο 15ο λεπτό πέρασαν μάλιστα μπροστά για το 24-25. Ο Ελάιζα Μήτρου- Λονγκ ήταν εκεί για το Περιστέρι και με τρίποντό του το βοήθησε να ανακτήσει του προβάδισμα (27-25). Στην συνέχεια με τη βοήθεια των Ράγκλαντ και Ρένφρο οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στους 10 πόντους (39-29) διευρύνοντας κι άλλο το προβάδισμά τους πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44-30).

Μετά την ανάπαυλα, ο Κολοσσός μείωσε στους εννιά τη διαφορά (48-39) με ένα επιμέρους σερί 9-4. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν… χαμπάριαζε και ξεκίνησε ένα εξαιρετικό επιθετικό μομέντουμ με τη βοήθεια του Κένι Γουίλιαμς και του Νεμάνια Ντάνγκουπιτς για να μπει στην τελική ευθεία του αγώνα με… αέρα 16 πόντων.

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα έδειχναν να έχουν προκαθοριστεί με τη διαφορά να… εκτοξεύεται στους 18 πόντους δια χειρός Ρένφρο (74-56).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63