ΑΕΚ - Ολυμπιακός 80-92: Η «Ένωση» πάλεψε για μία σπουδαία ανατροπή, αλλά οι Πειραιώτες πανηγύρισαν το διπλό

Η «μαχητική» ΑΕΚ... άγχωσε τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν την κατάσταση και κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη με 92-80.

Η ΑΕΚ «πάλεψε» και έφτασε κοντά σε μία σπουδαία ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν στο φινάλε να επικρατήσουν 92-80 στα Άνω Λιόσια, για την 13η αγωνιστική της Basket League

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες που ανέβηκαν στο 12-1, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 20 πόντους, την ώρα που για την ομάδα του Χοάν Πλάθα (6-7) ξεχώρισε ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 21 πόντους.

Με ένα μικρό «ξέσπασμα» στα μέσα της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατόρθωσε να φτάσει στο +6 (8-14) και να διατηρήσει την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, όπου οι Πειραιώτες πήραν «αέρα» επτά πόντων (16-23).

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο και στην δεύτερη περίοδο και δίχως να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα, έφτασαν στο +15 (23-38 με 2/2 βολές του Πετρούσεφ στο 15’). Με ένα επιμέρους 12-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 5 (35-40 με τις βολές του Κουζέλογλου στο 18’), ωστόσο ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 49-39.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην «επανάληψη», με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται μέχρι και με 17 πόντους διαφορά (52-69 με τρίποντο του Παπανικολάου στο 29’). Βέβαια, η «Ένωση» κατόρθωσε να συμμαζέψει λίγο την διαφορά, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 57-71.

Στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώθηκαν αισθητά και έφτασαν κοντά σε μία σπουδαία ανατροπή (72-76 με τρίποντο του ΜακΡέι στο 36'), ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση του και κατόρθωσε εν τέλει να πανηγυρίσει τη νίκη με 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92.