Σάσαρι – ΑΕΚ 79-83: Το έκανε ξανά η «Βασίλισσα», όπως στη Ρίσεν και… ξέρανε τους Ιταλούς!

Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε ποτέ, παρά την κακή πρώτη περίοδο και πήρε μία σπουδαία νίκη στην Ιταλία κόντρα στη Σάσαρι (25/10, 79-83), για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το «κυνήγησε» μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και δικαιώθηκε! Η ΑΕΚ, μπορεί να βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά, τόσο στην πρώτη περίοδο, όσο και στο ημίχρονο, ωστόσο δεν τα παράτησε και όπως στην πρεμιέρα κόντρα στη Ρίσεν, έτσι και απέναντι στη Σάσαρι στην Ιταλία για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, πήρε μία τεράστια νίκη με ανατροπή (25/10, 79-83).

Κορυφαίοι για τη «Βασίλισσα» ήταν οι ΜακΚρέι (22π.), Τίλμαν (20π.) και Ραντλ (18π.), με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο που βρίσκεται στη Σάσαρι, να είναι επίσης σε καλό βράδυ, πετυχαίνοντας 11 πόντους. Κάπως έτσι, το σύνολο του Χοάν Πλάθα έκανε το 2/2 στη φετινή διοργάνωση.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-20). Ως το ημίχρονο δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι (46-32), όμως από εκεί και πέρα, τα πάντα διαφοροποιήθηκαν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τον καλό τους εαυτό και «ψαλίδισαν» θεαματικά τη διαφορά (61-58), για να κάνουν την ολική ανατροπή στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 83-79, χάρη στο καθοριστικό τρίποντο του Ραντλ, στα 38’’ όπου πήρε το προβάδισμα με 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 83-79