Ελλάδα – Φινλανδία 88-70: «Πέταξαν» για τα προημιτελικά οι… μαγικοί Έφηβοι! (video)

Καταιγιστική ήταν για 30 λεπτά η Εθνική Εφήβων απέναντι στη Φινλανδία και η «χαλάρωση» της τελευταίας περιόδου δεν στάθηκε ικανή να της στερήσει την πρόκριση! Η Ελλάδα επικράτησε με 88-70 και έτσι βρίσκεται στις 8 καλύτερες ομάδες του EuroBasket U18!

Φανταστικοί, τρομεροί, απίθανοι οι Έφηβοι της Ελλάδας! Με τον Λιοτόπουλο να οδηγεί στην επίθεση (22π.), η Εθνική μας ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Φινλανδία, είχε τρομερό επιθετικό ρυθμό για τρία δεκάλεπτα και έφτασε τελικά στη νίκη με 88-70! Κέρδισε έτσι επάξια μία θέση στα προημιτελικά του EuroBasket U18 που διεξάγεται στη Νις!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι! Πριν καλά-καλά οι Φινλανδοί αντιληφθούν τι συνέβαινε, φόρτωσε το καλάθι τους με 30 πόντους και στο φινάλε της πρώτης περιόδου είχε αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα, πετυχαίνοντας νταμπλ σκορ (30-15)!

Λίγα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια. Η Ελλάδα διατήρησε τον ίδιο ρυθμό και παρά την άνοδο της Φινλανδίας, κράτησε με άνεση το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +9 (48-39).

Η επιστροφή θύμισε την έναρξη του ματς. Με επιμέρους σκορ 21-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 20 πόντους (69-49). Η καθίζηση που σημειώθηκε στο τελευταίο μέρος, δεν απεδείχθη μοιραία, οι Έφηβοι διαχειρίστηκαν σωστά την υπέρ τους κατάσταση, ιδίως όταν η απόσταση μειώθηκε σε μονοψήφια νούμερα (77-70) με 1’41’’ να απομένουν, επικράτησαν τελικά με 88-70 και συνεχίζουν ακάθεκτοι, στο δρόμο για ένα μετάλλιο!