Τσεχία - Ελλάδα 79-76: Άδειασε το... ρεζερβουάρ και έμεινε εκτός προημιτελικών η Εθνική ομάδα!

Τόσο κοντά αλλά και ταυτόχρονα τόσο μακριά. Η Εθνική ομάδα «φλέρταρε» για μεγάλο διάστημα με την πρόκρισή της στα προημιτελικά του EuroBasket 2023, ωστόσο ο... κακός δαίμονας Τσεχία, εμφανίστηκε και στις γυναίκες. Καθοριστική η Χολεσίνσκα, συγκινητική αλλά δεν αρκούσε η Φασούλα.
Ανυπέρβλητο κρίθηκε το εμπόδιο της Τσεχίας λοιπόν (ήττα με 79-76) στο δρόμο προς την 8αδα του EuroBasket Women 2023. Η Εθνική μας ομάδα αν και πάλεψε μέχρι τέλους και είχε στην κατοχή της το τελευταίο σουτ, έμεινε από δυνάμεις, εφαρμόζοντας ένα σαφώς πιο μικρό ροτέισον από τις αντιπάλους της και έχοντας αγωνιστεί λιγότερο από 24 ώρες πίσω.
Το ματς ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκειά του με τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα να βλέπουν τις Τσέχες να επιστρέφουν γρήγορα από το -7 (11-18 και 14-21 για την Εθνική μας).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με τις Φασούλα (26 πόντοι, 13 ριμπάουντ σε 40 λεπτά) και Σπανού (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 38 λεπτά) «αιχμές του δόρατος».

Εκεί που κρίθηκε ο αγώνας ωστόσο, οι Τσέχες είχαν συνεχώς το προβάδισμα, ούσες μάλιστα ψύχραιμες στο τέλος, όταν η Παυλοπούλου στα 15.4'' για το τέλος ευτστόχησε στο 4ο μόλις «γαλανόλευκο» τρίποντο (75-74). Η Χολεσίνσκα είχε «κρύο» αίμα από τη γραμμή των βολών (8/8 στο σύνολο και 4/4 στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα), με το φόλοου καλάθι της συγκινητικής Μαριέλλας Φασούλα να μην αρκεί.
Την ευθύνη, κάτω υπό πίεση, του τελεταίου σουτ για να στείλει το ματς στην παράταση, πήρε η Παυλοπούλου, η οποία αστόχησε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76