ΑΕΚ - Περιστέρι 99-113 (παρ.): Την «σκούπισε» μετά από δυο παρατάσεις και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Το Περιστέρι «σκούπισε» την ΑΕΚ, καθώς μετά από δύο παρατάσεις, διπλασίασε τις νίκες του απέναντί της με 99-113 και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά της Basket League.

Το νωθρό ξεκίνημα και από τις δυο ομάδες άλλαξε όταν βγήκε από το παρκέ ο Φραντσίσκο και μπήκε ο Ξανθόπουλος, ο οποίος ήταν ο εκφραστής της… επιθετικής άμυνας της Ένωσης, παρά τη γρήγορη συμπλήρωση των ομαδικών φάουλ. Με τους Ουίλιαμς και Μίτσελ η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήρε κεφάλι στο σκορ στο 8’ (21-16). Ο Ουίλιαμς μάλιστα πήρε… φωτιά, σκοράροντας από τα 6.75 και επεκτείνοντας τη διαφορά στους 9 (25-16) 1:42 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι εμφανίστηκε βελτιωμένο και ισοφάρισε σε 34-34, με τον Χουγκάζ στο 14’. Οι Γιάνκοβιτς και Λεμάρ προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι σε ισορροπία, όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη «έτρεξε» επιμέρους σκορ 16-0 με σεληνιασμένο Μάρκους Ντένμον και έβαλε την ΑΕΚ στα… σχοινιά (39-53). Το ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν σημαντικό προβάδισμα, έχοντας βελτιώσει την εικόνα τους.

Η ΑΕΚ βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ, όμως μείωσε με τρίποντο του Μάιλς στους 8 με τρίποντο στο 27’, στην… αγαπημένη του τρίτη περίοδο, όπου συνηθίζει να κάνει step up και να γίνεται πολύτιμος για την ομάδα του. Ξανθόπουλος και Λεμάρ μείωσαν στους 4, όμως μια σειρά λαθών των «κιτρινόμαυρων» τους απομάκρυνε από τους φιλοξενούμενους.

Παρόλο που η Ένωση συνέχισε να κυνηγάει, το τρίποντο του… καυτού Ουίλιαμς της έδωσε «φτερά» τα οποία έκοψε άμεσα ο Φραντσίσκο (77-85, 36’). Ο Λεμάρ το πήρε… πάνω του και με 4 σερί πόντους έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (85-86). Ο Ντένμον έβαλε 1 από τις 2 βολές και ο Φλιώνης ισοφάρισε, 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Για πρώτη φορά μετά το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη προηγήθηκαν με τον καταπληκτικό Κένι Ουίλιαμς που έφτασε τους 24 πόντους (90-87). Με ένα μικρό σερί (4-0) οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 1 (90-91), 1:53 πριν το φινάλε. Ο Ουίλιαμς με τρίποντο έβαλε ξανά την «Βασίλισσα» μπροστά με 95-94 απαντώτας στο τρίποντο του Φραντσίσκο, δευτερόλεπτα πριν. Ο Μάρκους Ντένμον, 38 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ευστόχησε σε δίποντο και ο Μίτσελ ευστόχησε σε 1/2 βολές, ισοφαρίζοντας.

Στη δεύτερη παράταση, καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει, μέχρι που το Περιστέρι με τα σουτ των δύο... πρώην «κιτρινόμαυρων», Κασελάκη και Χάμερ απέκτησε «μαξιλαράκι ασφαλείας» 7 πόντων (99-106)

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 14-36, 27-21, 19-12, 9-9,