Παναθηναϊκός – Κολοσσός 85-76: Ξεκίνημα με το… δεξί για τους «πράσινους» στα playoffs! (video)

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι στον Κολοσσό και επικράτησε με 85-76 στο ΟΑΚΑ, για τον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στη φάση των playoffs της Basket League. Έτσι, οι «πράσινοι» έκαναν το 1-0 στη σειρά και πλέον πηγαίνουν στη Ρόδο με στόχο τη δεύτερη νίκη που θα τους εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Έκανε το 1-0 στη σειρά με τον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 85-76 στο ΟΑΚΑ και έτσι έκαναν το πρώτο βήμα για να προκριθούν στην επόμενη φάση των playoffs της Basket League. Οι Ροδίτες προσπάθησαν στο τέλος να επιστρέψουν στο παιχνίδι, φτάνοντας στο -5, αλλά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήλεγξαν το ματς και πήραν τελικά το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Αν και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» δεν άργησαν να ανεβάσουν στροφές. Τρέχοντας ένα σερί 16-6, μετέτρεψαν το 2-2 στο 2ο λεπτό σε 18-8 στο 6ο, αποκτώντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα.

Ο Κολοσσός παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλε κάτω, έβγαλε αντίδραση και μπόρεσε να μειώσει στους τέσσερις (26-22) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τα «ηνία» του παιχνιδιού μέχρι το ημίχρονο, ξέφυγε εκ νέου στο +10 (42-32 στο 19’) και πήγε τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων και το σκορ στο 45-36.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +14 (57-43 στο 25’) και έχοντας καλό επιθετικό ρυθμό, διατηρήθηκαν σε αυτά τα επίπεδα έως και το τέλος της τρίτης περιόδου (68-55).

Οι Ροδίτες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν στους 5 (72-67) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, αλλά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +11 (78-67) με δύο λεπτά να απομένουν και έφτασε τελικά στη νίκη με 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-36, 68-55, 85-76