ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 77-73: «Βασίλισσα» για τετράδα! (video)

Η ΑΕΚ επικράτησε στο αθηναϊκό ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (77-73), έφτασε στην 12η νίκη της και ταυτόχρονα υποχρέωσε τους «πράσινους» στην πέμπτη φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα!

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του αθηναϊκού ντέρμπι, καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 77-73, για την 20η αγωνιστική της Basket League. Πέμπτη ήττα στη σεζόν για τους «πράσινους» και μάλιστα τρίτη διαδοχική, ενώ η «Ένωση» από την άλλη πλευρά έφτασε τις 12 νίκες. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν αρκετούς πρωταγωνιστές, με τους Μίτσελ (17π.) Γιάνκοβιτς (14π.), Λεμάρ (14π.) και Μάιλς (14π.) να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι «πράσινοι» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ξεφύγουν σε σημαντική απόσταση. Η ΑΕΚ παρέμενε κοντά, με το σκορ στο 10’ να βρίσκεται στο 15-19, για να περάσει εν τέλει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 15’ (27-26). Βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, η «Ένωση» κράτησε το προβάδισμα έως το ημίχρονο, προηγούμενη με τρεις πόντους (37-34).

Οι γηπεδούχοι έφυγαν ακόμα και στους έξι (43-37 στο 22’), αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 8-1 έως το 24’ γύρισε το ματς, μετατρέποντας το σκορ σε 44-45. Η απάντηση των παικτών του Ηλία Καντζούρη δεν άργησε να έρθει κάνοντας το 58-50 στο 29’, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 60-56.

To 60-65 στο 34’, έγινε 69-67 στο 36’ και το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι και το φινάλε. Από εκεί και έπειτα οι δύο αθηναϊκές ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Φλιώνη να γράφει με λέι απ το 75-73 στα 28’’ για το φινάλε, ο Γκριγκόνις πέταξε στα… σκουπίδια δύο βολές, ο Μπέικον αστόχησε στο τρίποντο που ακολούθησε και ο Μάιλς με δύο εύστοχες βολές, «σφράγισε» τη νίκη για την ΑΕΚ (77-73).