Με φόρα από τα ημιτελικά η Λάρισα πέρασε από την Πάτρα κερδίζοντας 89-78 τον Προμηθέα

Τελείωσε πριν καν αρχίσει (και) ο πρώτος μικρός τελικός της Basket League με τη φιλοξενούμενη Λάρισα να κερδίζει τον… κοιμισμένο Προμηθέα με 89-78 και να κάνει το πρώτο βήμα κατάκτησης της 3ης θέσης.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε από το… τζάμπολ αφού οι μεν γηπεδούχοι ήταν ωσεί παρόντες στο ματς απέναντι στην ομάδα του Τακιανού που τους έπιασε αιχμάλωτους όπως μαρτυρά το αρχικό 23-3 (με τον Προμηθέα να έχει 1/5 σουτ και 7 λάθη) που έγινε 26-4 και 32-7 στο 9ο λεπτό.

Η Λάρισα με άξονα τον Μάριτς που έκανε πάρτυ στη ρακέτα διατήρησε μία μεγάλη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (48-27) ενώ όταν οι γηπεδούχοι έστω και καθυστερημένα αφυπνίστηκαν με τον Δημήτρη Αγραβάνη και με επιμέρους 22-8 στα πρώτα 8 λεπτά της 3ης περιόδου μείωσαν στους 7 (56-49) απάντησε με ψυχραιμία.

Ένα 7-0 σερί της Λάρισας μέχρι το 30ο λεπτό αποκατέστησε την… τάξη κάνοντας το σκορ 63-49 και τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά μέχρι το τέλος του αγώνα.