Τρομερή Μπάγερν κατάπιε με 59-52 την Μπαρτσελόνα και έστειλε τη σειρά σε 5ο ματς!

Όσοι περίμεναν «σκούπα» της Μπαρτσελόνα διαψεύστηκαν από το 2ο κιόλας ματς της σειράς. Και όσοι πίστευαν ότι μετά το 2-1 της Τετάρτης οι Μπλαουγκράνα θα έπαιρναν το εισιτήριο για το Βελιγράδι απέτυχαν παταγωδώς στην πρόβλεψη.

Μία Μπάγερν χάρμα ιδέσθαι και μία… φριχτή Μπαρτσελόνα συνέθεσαν το σενάριο του 59-52 υπέρ της ομάδας του Τρινκιέρι που ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και έτσι “εκβίασε” 5ο ματς που θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη 3 Μαίου στη Βαρκελώνη με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και όλο το άγχος και την πίεση επάνω της. Και αυτό γιατί ποτέ στην ιστορία ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου δεν έμεινε εκτός Final-4.

Ο αγώνας στην κατάμεστη Audi Dome ήταν ένας συνεχείς μονόλογος για την απροσπέλαστη αμυντικά Μπάγερν η οποία έπνιξε τη δίχως ενέργεια Μπαρτσελόνα. Αρκεί να αναλογιστεί κάποιος ότι στα πρώτα 28 λεπτά του αγώνα η Μπαρτσελόνα είχε βάλει ισάριθμους πόντους. 28…

Η Μπάρτσα τα… έσπασε από το τρίποντο (5/29) και σε κανένα σημείο το αγώνα δεν δικαιολόγησε το ρεκόρ και τη δυναμική της με αποτέλεσμα να μην αποφύγει την ήττα μαζεύοντας μάλιστα τη διαφορά από τους 18 πόντους στους 7 στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα:18-12, 36-25, 50-34, 59-21

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Ουέιλερ-Μπαμπ 12 (2), Τόμας 7 (1), Χάντερ 9, Γιάραμαζ 6 (1), Λούτσιτς 8, Ομπστ 2, Τζέντοβιτς 2, Ρούμπιτ 7, Σίσκο 2, Σίλινγκ 4, Ραντόσεβιτς

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 2, Σανλί 5, Μαρτίνεζ, Σμιτς 1, Χέις 2, Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 12 (2), Κούριτς 5, Γιοκουμπάιτις 8 (2), Μίροτιτς 7, Καλάθης 3