Προμηθέας - ΑΕΚ 85-89: «Κιτρινόμαυρη» απόδραση και νέο σόου του Κολόμ (video)

Τεράστιο διπλό με 89-85 πανηγύρισε η μισή ΑΕΚ απέναντι στον Προμηθέα, στην επάνοδο του Κιθ Λάνγκφορντ.
Σκορ και θέαμα στην Πάτρα στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική της Basket League. Η ΑΕΚ απέδρασε με 89-85 από το γήπεδο του Προμηθέα, έχοντας για ηγέτη -τι πιο σύνηθες- τον Κινό Κολόμ (25 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και άξιους συμπαραστέτες τους Δημήτρη Φλιώνη (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Γιάννη Κουζέλογλου (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Αντρέα Πετρόπουλο (10 πόντοι, 4 ριμπαόυντ). Κάπως έτσι, η «Ένωση» βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-10, ενώ οι Αχαιοί, που έχουν δύο ματς λιγότερα, βρίσκονται στο 11-8.

Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν στο ματς με αρκετά προβλήματα. Οι μεν γηπεδούχοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τους Γκίκα, Ρέι, Χαντ, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ξανά ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, που φαίνεται να βρίσκεται στην πόρτα της εξόδου. Οι δε φιλοξενούμενοι στερήθηκαν τους Ανγκόλα, Χάμερ, Φιλιππάκο, Γκρίφιν. Εκτός και ο Νίκος Παππάς, μετά την πρόσφατη αψιμαχία του με τον Κούρο Σεγκούρα. Να σημειώσουμε ότι από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κόνερ Φράνκαμπ που σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ double-double με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ σημείωσε ο Τζεράι Γκραντ.

Το ματς

Με τον Γιάννη Κουζέλογλου (12 πόντοι) και τον Κίνο Κολόμ (10 πόντοι) να παίρνουν προσωπικά την υπόθεση σκοράρισμα, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +7 (22-15) στο δεκάλεπτο.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου κι ενώ ο Προμηθέας είχε πλησιάσει στο καλάθι (27-25) ο Ηλίας Ζούρος αποβλήθηκε από τη Βάσω Τσαρούχα και έγινε πραγματικά έξαλλος, με τους συνεργάτες του να παρεμβαίνουν για να τον ηρεμήσουν. Δύο λεπτά αργότερα προέκυψε νέο πρόβλημα για τους γηπεδούχους, καθώς τραυματίστηκε στο πόδι ο Άγγελος Λάγιος και αποχώρησε εκτάκτως από τον αγωνιστικό χώρο. Παρά ταύτα, οι Πατρινοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας αποκτήσει προβάδισμα τριών πόντων (40-37) και έχοντας για πρώτο σκόρερ με 12 πόντους (2/3 δίποντα, 2/2 δίποντα, 2/2 βολές) τον Μιχαΐλο Άντριτς

Στα αξιομνημόνευτα γεγονότα του πρώτου μισού εντάσσεται σίγουρα και η επανεμφάνιση του Κιθ Λάνγκφορντ στα (ελληνικά) παρκέ μετά από 11 μήνες αγωνιστικής απραξίας.

Ο Προμηθέας πήρε αέρα επτά πόντων (53-46) στο 25', όμως η «Ένωση» απάντησε με σερί 7-0 και έφερε το ματς στα ίσια 53-53 (26'12"). Ισόπαλες στο 62-62 και στο φινάλε της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες, μετά από ένα μακρινό buzzer beater τρίποντο δια χειρός Αντρέα Πετρόπουλου

Χέρι με χέρι πήγαιναν στο σκοράρισμα οι δύο αντιμαχόμενοι στην τελευταία περίοδο. Ο Κούρο Σεγκούρα εμπιστεύτηκε τον Λάνγκφορντ στο κλείσιμο της αναμέτρησης κι ο πολύπειρος Αμερικανός γκραντ βοήθησε τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με τέσσερις (81-77), 2'24" πριν το φινάλε. Με δεκαπέντε δικούς του πόντους στην περίοδο, ο Κόνερ Φράνκαμπ κρατούσε ουσιαστικά μόνος του τους Πατρινούς, που μείωσαν στο καλάθι, 87-85, 8" πριν την ολοκλήρωση. Όμως, ο ίδιος ήταν που έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Φλιώνη στην τελευταία φάση, με τον τελευταίο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.