Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την U18 του Ολυμπιακού στο ANGT της Πάτρας (video)

Ακόμα δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης η U18 του Ολυμπιακού στο ANGT της Euroleague που διεξάγεται στην Πάτρα.
Μηδέν στα τρία για τον Ολυμπιακό στο ANGT της Πάτρας, αφού μετά τις ήττες από Μακάμπι Τελ Αβίβ και Μπαρτσελόνα, έχασε και από την Ακαδημία του Ζάζα Πατσούλια με 78-72. Ο Λούκα Αλαβίτζε με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ ξεχώρισε από πλευράς νικητών. Από κοντά και Μέιναρτς Φρέντερικς με 20 πόντους. Για την ελληνική ομάδα γεμάτη εμφάνιση έκανε ο Μιχάλης Σπρίτζιος μετρώντας 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, μένοντας στο παρκέ και τα 40' λεπτά του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς, βρέθηκε μπροστά με 17-8 (6'30"), όμως η ακαδημία του Ζάζα Πατσούλια πλησίασε σε 19-14 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Πιο ισορροπημένα τα πράγματα στη δεύτερη περίοδο, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού (38-36).

Οι τυπικά φιλοιξενούμενοι προσπέρασαν με 44-40 (22'30"), οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη μπήκαν ξανά σε ρόλο οδηγού (55-49, 28'), όμως το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (57-57). Δύο διαδοχικά τρίποντα από Αλεξάντερ Μικελάντζε και Βάκε Γκεγκετζίτζε έδωσαν αέρα 7 πόντων (72-65) στους Γεωργιανούς, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-36, 57-57, 72-78