Ερυθρόλευκη...λάβα έκαψε τον θλιβερό Παναθηναϊκό με 101-73 (video)

Ο Ολυμπιακός βρήκε τον Παναθηναϊκό ευάλωτο και δεν το λυπήθηκε, επικρατώντας με το... βαρύ 101-73 στο ΣΕΦ.
Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά. Ο Ολυμπιακός άστραψε και βρόντηξε στο ΣΕΦ. Μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού και ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό με 101-73 στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 30ή αγωνιστική της Euroleague.

Λίγο ή πολύ όλα κρίθηκαν ήδη από την πρώτη περίοδο, αφού οι «πράσινοι» σχεδόν δεν υπήρχαν στο γήπεδο τα πρώτα 15 λεπτά. Η αντίδραση που έβγαλαν οι «πράσινοι» στο ξεκίνημα του β' μέρους δε φάνηκε αρκετή και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε μια τεράστια νίκη απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο, που θα της δώσει... φτερά ενόψει και των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Να σημειώσουμε δε ότι αυτή είναι η μόλις τέταρτη φορά που ο Ολυμπιακός ξεπερνάει τους 100 πόντους στην ιστορία των αναμετρήσεών του με τον Παναθηναϊκό (σσ. σε όλες τις διοργανώσεις). Η τελευταία φορά που είχε συμβεί αυτό ήταν τη σεζόν 1990-91 στο Παπαστράτειο σε αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Φορτσάτος ξεκίνησε το ματς ο Μουσταφά Φαλ που έκανε πάρτυ στις δύο ρακέτες με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ στο πεντάλεπτο και έδωσε στον Ολυμπιακό το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα (17-6, 5'). Η ψαλίδα δεν άργησε να ανοίξει και να φτάσει στους 20 (!) πόντους, με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί από την περιφέρεια και να γράφει το 28-8 στο 7ο λεπτό. Η πρώτη περίοδος έληξε με το φωτεινό πίνακα να γράφει 38-13, χάρις στην ανύπαρκτη άμυνα του Παναθηναϊκού και την τρομακτική ευστοχία των «ερυθρολεύκων» (8/10 δίποντα, 6/8 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με σπασμένα φρένα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν και βρέθηκαν μπροστά με 50-18! Οι «πράσινοι» σταδιακά μπήκαν στο πνεύμα, όμως η αστοχία στα τρίποντα (1/13) αποτελούσε μεγάλη πληγή. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε εν τέλει στα αποδυτήρια στο +25 (58-33).

Οι φιλοξενούμενοι, που προφανώς τα άκουσαν από τον Δημήτρη Πρίφτη στην ανάπαυλα, βγήκαν πεισμωμένοι στο παρκέ και με επιμέρους 13-2, μάζεψαν τη διαφορά στους 14 πόντους (60-46, 24'). Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν όμως εκεί για να ανακόψει την «πράσινη» αντεπίθεση, δίνοντας ώθηση στον Ολυμπιακό να τρέξει σερί 15-1 από το 25' μέχρι το 30' και να ξεφύγει εκ νέου με 78-51.

Η μέγιστη τιμή της διαφορές έφτασε στους 35 παρακαλώ πόντους, 95-60, 4'47" πριν το φινάλε. Το «τριφύλλι» πάλευε όσο μπορούσε για να σώζει ό,τι σώζεται, δεν κατάφερε να κρατήσει όμως τους αντιπάλους του κάτω από το όριο των 100 πόντων!

Πέντε παίκτες του Ολυμπιακού ολοκήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με προεξάρχοντες τους Κώστα Σλούκα (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Σάσα Βεζένκοφ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Στο αντίπαλο στρατόπεδο Ντάριλ Μέικον (23 πόντοι), Γιώργος Παπαγιάννης (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Νεμάνια Νέντοβιτς (16 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν οι μόνοι που βοήθησαν στο επιθετικό σκέλος.

Τα δεκάλεπτα: 38-13, 58-33, 78-51, 101-73